Čajové centrum v Guangzhou – den první a náročný

Celý den v převelikém Guangzhou znamená, že nestihnete více, než 5 zastávek (x hodinových) v pár čajovnách s x skvělými čaji a pak se budete zčajovaní snažit najít v xxx nepřeberných prodejnách s konvičkami, prostíráním, čajovými moři, … to pravé pro vás. Ty dlouhé ulice nikdy nekončí a to jsme neprošli snad ani desetinu…

Je to místo plné překvapení, rozdílné kvality, přístupů…

V jedné ulici si užijete čerstvou Dračí studnu od Xi-Hu (s nejvýraznější umami chutí, co jsem pil) a o 2 ulice se v prodejně profi nástrojů pro zpracovatele čaje (baličky, vakuovačky, pražičky, …) balí pro jiného klienta sáčkový čaj. Stejně tak jsou tu k sehnání čaje za desítky Yuanů, ale i za tisíce… I tady nemusí kvalita nutně odpovídat ceně, ve hře je i marketing a zájem celého světa o vybraná slavná čajová místa.

Bez extrémních kontrastů by to nešlo

Spoustu malých obchůdků je vymazlených (skoro by se dalo říci až s posh či glamour nádechem), jiné úplně zanedbané a nečekaně se nedá říci, že kvalitní čaj je jen v těch vymazlených či naopak.

Zajímavost pro čajaře: Uvedené ceny čajů odpovídají díky nepsanému pravidlu vždy za 500 gramů (platí pro Kanton a Futien – ty jsem navštívil, tak zde to mohu sám potvrdit). Naproti tomu v Yunannu se ceny počítají k 1 000 gramům daného čaje…

Díky skvělému průvodci (díky Tome) jsme neměli nouzi o ten kvalitní čaj… (X krát skvělé čaje z Wyui, kam za 14 dní dorazíme, Dračí studny různých top gradů, skvělé červeňáky Lapsang (nakuřované i ne), …) možná dnes ani nepůjdeme spát, jak jsme to přehnali:))

Fotky a videa budu doplňovat postupně – internet na hotelu je peklíčko i na e-maily 😉

Pošli tento příspěvek svému blízkému