Fenyklový čaj

Některé čaje pijeme hlavně kvůli chuti, jiné kvůli pozitivním zdravotním vlastnostem. Fenyklový čaj, i když se rozhodně nedá říci, že by měl vyloženě špatnou chuť, si lidé nevychutnávají, ale většinou pijí kvůli různým zdravotním potížím.

Ty ale umí často léčit velice efektivně a rychle.

O co se jedná?

Jedná se o rostlinu, která má původ v jižní části evropského kontinentu. Dá se rozeznat od jiných už na první pohled, a sice jak díky své výšce, která může dosahovat až necelé tři metry, tak i svými specifickými žlutými květy.

Když k ní přijdete o něco blíže, případně když bude vítr vát vaším směrem, můžete ucítit i její vůni, která připomíná lékořici.

Fenykl se nejčastěji pěstuje hlavně v zemích jako jsou Bulharsko, Rumunsko nebo Maďarsko. Mimo Evropu se pak větší pěstírny nacházejí hlavně v Egyptě, potažmo v Číně. Skvělé na fenyklu je, že se z něj dá využít prakticky všechno, tedy listy, stonek, cibule i semena.

Způsoby využití

Fenykl je zajímavý rovněž i tím, že se jedná jak o zeleninu, tak zároveň i o koření. Jako zelenina se využívají primárně stonky, které vizuálně připomínají nejvíce asi celer, ovšem co se chuti týče, jsou podobné spíše anýzu.

Díky tomu je možné stonky dát prakticky do jakéhokoliv slaného pokrmu.

Dobrou službu udělají jak v zeleninových polévkách, tak i v salátech a hodí se i pod maso.

V hojné míře se používají ale i semena fenyklu. Ta disponují žlutohnědou barvou a mohou dorůst až do velikosti jednoho centimetru. Laici by je mohli identifikovat snadněji podle zakřivení a hřebenů, kterou jsou součástí semen.

Semena se rovněž dají využít v kuchyni, a to při přípravě různých druhů pečiva, případně sladkých koláčů. Ideální je kombinovat je s jablky, jejichž chuť se s fenyklovými semeny dokonale doplňuje.

Fenykl obsahuje poměrně dost látek, které mohou prospívat lidskému zdraví. I proto se tato rostlina využívá docela dost v léčitelství, a to již stovky, spíše ale tisíce let.

Proč působí i jako lék?

Fenykl má tu výsadu, že patří do rodiny rostlin Apiceae. Tyto rostliny, mezi které se řadí kupříkladu také anýz, celer, kmín, koriandr, kopr nebo kerblík jsou známé nejen svými zajímavými chutěmi, díky čemuž najdou své využití v kuchyni, ale také díky fytolátkám, které jsou v nich ve velké míře obsaženy.

Ty fungují jako prevence před rakovinovým bujením.

Samotný fenykl pak slouží v lidové medicíně k mnoha účelům. S jeho pomocí lze vyvolat u žen menstruaci. Rovněž je vhodný v případech, kdy mají novopečené maminky problémy s tvorbou mléka.

Známé jsou i jeho účinky proti různým bakteriím, které nám sužují život. Dokáže být účinný třeba při léčbě stafylokoků nebo v případě kvasinkové infekce. Ovšem pozor, neznamená to, že by bylo vhodné ho brát místo antibiotik.

Jako podpůrná léčba, která dokáže zmírnit příznaky a přinést úlevu o pár dní dříve, je ale velmi dobrý.

Nejvíce je však fenykl v léčitelství oceňován pro své pozitivní účinky na trávicí soustavu. Pokud často trpíte nadýmáním, je vhodné si udělat čaj z této rostliny a nepříjemné stavy by vám měly do pár desítek minut ustat.

Čaj z fenyklových semen

Ideálním způsobem, jak vytěžit z fenyklu všechny zdravotní benefity, je udělat si čaj. Ten je možné si koupit v lékárně, ale ne vždy může být tak účinný, jako když si ho uděláte doma z vlastních semen. I ty se dají běžně koupit v obchodě.

Semena je nutné nejdříve rozdrtit v moždíři a posléze nasypat do hrníčku. Na tři deci stačí drť připravená zhruba ze tří až čtyř semen. Menším dětem mohou stačit i dvě. Pak už stačí jen vše zalít horkou vodou a počkat deset až patnáct minut než se všechny látky stačí vylouhovat do kapaliny.

Výsledný produkt je vhodné přecedit, jelikož zbytky semen mohou být při konzumaci nepříjemné.

Vzhledem k tomu, že fenyklový čaj má zvláštní hořko-sladkou příchuť, není potřeba ho vyloženě sladit. Kdo je však zvyklý, může použít med. To se hodí hlavně v případech, kdy má čaj sloužit ke zmírnění problémů se zánětem horních cest dýchacích.

Kdy fenykl nepoužívat?

Fenykl je v jakékoliv podobě obvykle dobře snášen, ale neplatí to samozřejmě pro všechny případy. Existují i lidé, které dráždí a obecně jim nedělá moc dobře. Ti by ho pak neměli využívat v jakékoliv formě. Rovněž není dobré, aby si fenyklový čaj dopřávaly těhotné ženy.

Vyloženě alergii na fenykl mít jde, ale to asi na všechno. Většinou si lidé užívající tuto rostlinu ve větším množství stěžují hlavně na přílišnou přecitlivělost vůči slunečním paprsků.

Jinak žádné další kontraindikace nejsou známé.

To platí samozřejmě hlavně v případě, kdy fenykl konzumuje tak jak má, a sice v přiměřeném množství.

Pošli tento příspěvek svému blízkému