Pampeliškový čaj

Můžete na ně narazit na zahrádce, běžně rostou u domů a louky jsou jimi vyloženě přeplněné. Řeč není o ničem jiném než o pampeliškách.

Možná si myslíte, že jsou sice hezké, ale jinak neužitečné. Dají se ale využít i jinak než jen jako základní stavební materiál k výrobě tradičních věnečků. Pampelišky mohou pomoci i s celou řadou onemocnění.

Jednoduchá, ale hezká květina

Pampeliška lékařská sice nevypadá tak podbízivě jako třeba růže, ale atraktivita jí nechybí. Také proto si ji občas někdo natrhá jen tak do vázy.

Jedná se o vytrvalou rostlinu, která se může vytáhnout i do výšky přesahující lehce 30 centimetrů. Disponuje kořenem vřetenovitého typu a dutým stvolem, který je typický tím, že z něj po jeho zmáčknutí vytéká lepivá tekutina připomínající mléko.

Poprvé ji detailně v západním světě popsal jistý mistr Wilhelm, který jí dal latinské jméno Ortus Sanitis.

To se stalo rok před objevením Ameriky, tedy v roce 1491. To ale neznamená, že už ji neměli prozkoumanou v jiných částech světa. V Číně byla známá již dlouhá staletí.

Tato rostlinka se velice snadno rozšiřuje, což dokáže naštvat hlavně zahrádkáře, kteří chtějí mít vše tip top a žluté květiny jim do jejich plánů hází vidle.

I přesto, že mohou často působit rušivým dojem, rozhodně není moudré pampelišky ze své blízkosti odstraňovat zcela. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se vám mohou hodit. Obsahují totiž řadu léčivých látek. Ty se nacházejí nejen v jedné části rostliny, ale využít se dá kořen, květ i lístky. A to k výrobě čaje.

Pozitivní vlastnosti pampeliškového čaje

Pampeliškový čaj vám může přinést celou řadu benefitů, a i když byste se neměli v případě potíží spoléhat pouze na něj, mnoho nepříjemných stavů může eliminovat ještě dříve, než se rozmyslíte zajít si k lékaři. A jaký prospěch z čaje můžete mít?

  • Funguje skvěle jako přírodní diuretikum. To znamená, že pokud máte potíže se vymočit, pampeliškový odvar by vám měl pomoci. Většinou do sebe stačí dostat dva šálky z několika hodinovým odstupem. Díky tomu, že je pampeliška močopudná, je i velmi efektivní při prevenci proti zánětům močových cest. Ideální je, když se spojí ještě s bylinkami, které jsou vyloženě zaměřené na boj s infekcemi, třeba s lichořeřišnicí.
  • Můžete s jeho pomocí ubrat i pár kilogramů váhy. Jasně, nebude za vás běhat ani vám nezabrání v mlsání, ale vzhledem k tomu, že dokáže zpomalit některé enzymy působící během trávení, může pomoci při lepším rozkládání tuku.
  • I když to není po vědecké stránce přímo potvrzené, je možné čajem léčit mírné obtíže zažívacího traktu. Odvar dokáže zatočit třeba i se zácpou.
  • Vzhledem k tomu, že čaj z pampeliškového kořene zvyšuje tok žluči, je dobré čaj z něj využívat k pročištění jater. To se hodí nejen po několika denních alkoholických radovánkách.
  • Existují studie, které říkají, že kořen pampelišky může pomáhat i při boji proti některým druhům melanomů. Stále je to však ve fázi výzkumu. Nečekejte tedy v tomto případě žádné zázraky a raději se spolehněte na moderní medicínu.

Různé druhy pampeliškových čajů si samozřejmě můžete pořídit v obchodě se zdravou výživou či v lékárně, ale pokud vám kvete tato rostlinka přímo na zahradě nebo na dvorku, můžete si čaj z ní vyrobit doma svépomoci.

Není to vůbec nic složitého.

Čaj se obvykle nepřipravuje z celé rostliny, ale z jejich jednotlivých součástí, tedy z květu, lístků a kořene.

Čaj z květů

Na čaj z pampeliškových květů budete potřebovat deset kousků pampelišky, respektive jejich květů. Ty je nejdříve potřeba důkladně očistit pod vodou od případných nečistot a hlavně hmyzu, který na nich může být usazen.

Důležité je rovněž zbavit se i zelených částí na spodu hlavičky.

Takto ošetřené květy pak stačí dát do sítka nebo hrníčku a zalít vroucí vodou. Na rozdíl od jiných čajů je nutné květy louhovat okolo dvaceti minut, abyste z nich získali co nejvíce potřebných látek. Čaj bude sice trochu vychladlý, ale i tak chutný. Je možné si ho trochu ochutit, ideálně medem.

Výluh z listů

Pro výrobu pampeliškového listové čaje je potřeba pět lístků. Ty důkladně omyjte studenou vodou a následně najemno nakrouhejte. Můžete je ale zpracovat i v moždíři. Stejně jako v případě květů, je možné dát lístky buďto do hrníčku, nebo nechat v čajovém sítku. Luhování by mělo trvat přibližně deset minut.

Kořenový výluh

Pro získání kořene je nutná vyhrabat celou rostlinu. Kořen je potřeba důkladně omýt, ideálně pod tekoucí studenou vodou. Kořene není potřeba dávat příliš mnoho, stačí, když ho bude zhruba na dvě čajové lžičky.

Je ho však zapotřebí před použitím nakrouhat nožem.

Ještě, než se pustíte do čištění si dejte vařit litr vody a jakmile bude voda bublat, vložte do ní nasekaný kořen. Je vhodné pak ještě minutu vodu nechat vařit a pak vypnout. Po čtyřiceti minutách louhování by měl být čaj hotov.

Pošli tento příspěvek svému blízkému