Lipový čaj

Lípa je známá nejen jako náš národní strom, ale patří mezi nejoblíbenější stromy vůbec. Kromě symbolických hodnot lípa také nabízí mnoho přínosů pro naše zdraví.

Jakmile se objeví první květy, svou vůní přilákají spoustu gurmánů, kteří si z nich vyrábí například sirup, nejrůznější nápoje nebo si lipovými květy dochucují jídla. Ovšem nejpopulárnějším se stal čaj z lipového květu, který zažene všechny neduhy. Nevěříte?

Co je lipový čaj?

Jak již sám název napovídá, samotný čaj je odvarem z květů lípy srdčité neboli malolisté. Jedná se o vzrostlý strom s krásnou rozvětvenou korunou a intenzivně vonícími květy. Lípě svědčí mírné podnebí, proto se jí dobře daří v Evropě, dále v severní Asii a Severní Americe.

Existuje velké množství druhů lip, mezi ty nejznámější patří lípa srdčitá, velkolistá, evropská, americká, zelená, stříbrná a mnoho dalších.

Jak se lípa pěstuje?

U nás se daří jak léčivé lípě srdčité, tak velkolisté, a to hlavně v místech, kde je půda bohatá na živiny – zejména v lužních lesích, bučinách, pahorkatinách a podhůří. V posledních letech se hojně vysazuje do parků, a není se čemu divit. Takové klidné posezení na lavičce pod urostlou lípou je k nezaplacení.

Výsadba

Jestliže plánujete lípu sadit od semínka, pamatujte, že nejlepší období pro sadbu je na podzim. Možná je i vhodnější alternativa, kdy sesbíraná semena přes zimu vložíte do písku a v květnu je zasadíte do připraveného místa – půda musí být kyprá a hluboká. Rozhodli jste se pro odnože?

Ty můžete vysadit do pařenišť, jakmile zakoření, můžete vysévat.

Růst

Nečekejte, že za pár let budete mít v zahradě obrovský strom s bujnou korunou, lípa roste velmi pomalu. Její růst zrychlí až po 50 roku života a květů se dočkáte od jejího 30 roku. Věřte ale, že lípa se může dožít mnoha stovek, ba dokonce tisíce let.

Sběr květů

Červen je měsícem, kdy začnou lípy kvést. Jakmile se objeví první kvítky, můžete začít s jejich sběrem. Mějte však na paměti, že ideální doba sběru je tehdy, když je počasí slunné a suché.

Kvítka rozprostřete na velké síto, které uložte na stinné místo. Je potřeba, aby se květy co nejrychleji usušily, zachovají si tak všechny potřebné látky, vůni i barvu.

Jak se lipový čaj pije?

Je obecně známo, že lipový čaj se vyznačuje především svými zklidňujícími účinky, které se využívají jak při nachlazení, tak při horečkách nebo trávicích obtížích. Květy si můžeme buď nasbírat nebo zakoupit.

Návod na přípravu:

  • Na jeden šálek čaje budete potřebovat 2 čajové lžičky sušeného lipového květu. Ten zalijte vodou o teplotě 85-90 stupňů a nechte louhovat deset minut.

V léčitelství se  lipový čaj často kombinuje s jinými bylinami, například bezovým květem nebo tužebníkem jilmovým. Popíjet ho můžete klidně i třikrát denně.

Zdravotní benefity

Lípa je od pradávna považována za strom plný léčivých vlastností. A skutečně tomu tak je.

  1. Zmírňuje úzkost

Výtažky z lipových květů jsou známé pro své sedativní vlastnosti, jsou tedy využívány při léčbě depresí, stresu či nespavosti.

  1. Zmírňuje příznaky chřipky

Říká se, že lipový čaj poskytuje obrovskou úlevu od běžných infekcí, jako je horečka, nachlazení, kašel, bronchitida a astma. Je to dáno především tím, že se tělu pomáhá zbavit hlenu.

  1. Napomáhá při nevolnosti

Lipový čaj obsahuje flavonoidy, glykosidy a některé éterické oleje, které mají antispasmodické vlastnosti a přinášejí úlevu od žaludečních, střevních potíží a překyselení.

  1. Bojuje proti vysokému krevnímu tlaku

Výtažky z lípy obsahují také některé antioxidační sloučeniny, jako je tilirosid, rutosid a kyselina chlorogenová, jenž mají schopnost udržovat hladinu krevního tlaku pod kontrolou.

  1. Detoxikace organismu

Patříte mezi ty, kteří se snaží jednou za čas svůj organismus detoxikovat? V tomto případě je pití lipového čaje ideální. Mezi jeho další přínosné látky patří kyselina P-kumarová, díky níž se vaše tělo snadno zbaví nežádoucích toxinů a cizích látek. Tato kyselina totiž vyvolává silné pocení, které je principem správného detoxu.

  1. Zmírňuje bolesti

Flavonoidy jako kvercetin nebo tilirosid nacházející se v lipovém čaji mohou pomoci potlačit chronickou bolest kloubů a svalů. Lipový čaj se doporučuje lidem s artritidou, aby došlo ke zmírnění bolesti kloubů a kolen.

To ale není zdaleka vše. Lipový čaj nabízí mnoho dalších zdravotních výhod, jako je podpora kardiovaskulárního zdraví, bojuje proti zánětům, a díky množství antioxidantů je vhodnou prevencí proti rakovině.

A i když netrpíte žádným konkrétním zdravotním problémem, může být konzumace lipového čaje skvělou cestou, jak docílit pevného zdraví.

Pošli tento příspěvek svému blízkému