Rakytníkový čaj

Rakytník řešetlákový, jak se mu říká je přímo vitamínová bomba. Už jen, že obsahuje vysoký podíl vitamínu C napovídá, že bude tato bylinka výborná na posílení imunity. Tento trnitý keř se světlými oranžovými plody s kyselou chutí má nepřeberné množství využití. Rakytník je možné využít jako čaj, marmeládu, olej i šťávu. Dětem chutnají rakytníková lízátka, v lékárnách se objevují doplňky stravy na podporu imunity nejen pro děti.

Rakytník a pěstování

Co se pěstování týče, je třeba vědět, že rakytník je dvoudomá rostlina. Abychom se kdy dočkaly výživných a zdravých plodů, je třeba brát na vědomí, že při pořízení budeme muset obstarat jak samčí, tak samičí odrůdu. Keř je opylován pomocí větru a proto bychom měli vysazovat k několika samičím rostlinám jednu samčí, kterou je třeba vysadit na takovou stranu, kde více fouká vítr.

Rostliny by měli být ve 2×3 metry vzdálených sponech.

Dáme-li rakytníku humózní půdu bohatou na minerály, odvděčí se nám výbornou úrodou. Půda. ve které by keř měl být zasazen se rozumí především písčitá a dostatečně vlhká, která má pH 6,5 – 7. Dále je třeba dbát na dostatek světla

Sklízíme plody

Sklizeň samotných plodů není zrovna snadná, protože si je rakytník střeží svými dlouhými a ostrými trny. Plody na větvičkách drží tak pevně, že je není možné ani setřást, aby popadaly. Za úsilím získat plody rakytníku se skrývá vítězství v podobě vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Sklizeň tedy stojí za tu dřinu, když jsou pak dobré výsledky.

Plody jsou zralé na konci léta. Jedná se především o konec měsíce srpna. V tomto období, a ještě během září a října, sbíráme plody postupně, jak zrovna dozrávají. Zralost plodů se pozná podle obsahu cukru.

Čím vyšší, tím zralejší. Z jednoho keře můžeme získat až 30 kg plodů. Plody pak uchováváme v chladu dokud je nebudeme dále zpracovávat. Skladovat se dají i pomocí zamražení, zachovají si tak své účinné látky až na půl roku.

Čaj z listů

Uvaříte-li si čaj z lístků rakytníku, bude vám jistě připomínat chuť zeleného čaje. Čaj si připravíme tak, že lžičku sušených listů zalijeme vroucí vodou a následně necháme 15 minut louhovat. Listy rakytníku v sobě ukrývají významný protein, který je velmi prospěšný našemu tělu.

Dále se v nich nacházejí prospěšné látky, které přispívají k posílení imunity, mají příznivý vliv na játra.

Dále čaj můžeme užívat na žaludeční vředy a pro zlepšení krevního oběhu. Samotné listy v čerstvém stavu skvěle hojí a dezinfikují rány. Čaj z listů rakytníku působí rovněž jako prevence proti rakovině prostaty a žaludku. Odvar je využíván na léčení revmatismu a dny.

Výluh z plodů

Podobně jako z listů si můžeme připravit rakytníkový čaj ze sušených plodů. Na přípravu takového čaje si připravíme dvě polévkové lžíce sušených plodů, které zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Možnosti jsou opravdu rozmanité, protože je možné rostlinu přidávat i do různých čajových směsí.

Výborná je směs rakytníku s listy maliníku, borůvky a máty. Rakytník mohou užívat nejen těhotné ženy a malé děti. Je velmi šetrný, ale na druhou stranu neuvěřitelně účinný.

Účinky rakytníku

Rakytník je jedna z nejstarších bylin, která byla užívána již našimi dávnými předky. Léčivé a zdraví prospěšné účinky má téměř celá rostlina. Využívají se nejen listy a plody, ale také kůra či samotné dřevo. Účinky rakytníku do dnes pomáhají v lidovém léčitelství.

Obsahuje především vitamín E, který je v rostlině nejvíce obsažen.

Dále pak vitamíny A, B, C, K, D a karoten, jehož množství obsažené v plodech rakytníku, můžeme srovnat s obsahem v mrkvi. Dalšími látkami jsou flavonoidy, oleje, barvivo, sacharidy, minerální látky a mnoho dalších zdraví prospěšných látek.

Vnitřně i zevně

Rostlinu můžeme využívat jak vnitřně, tak i zevně. V podobě oleje pomáhá pří zánětech a různých infekčních onemocnění. Kromě toho, že posiluje imunitu, hojí průdušky, plíce a podporuje krevní oběh. Jeho skvělé využití pomáhá k odbourání žaludečních vředů, a pokud se chceme vyhnout skleróze, měli bychom ho začít užívat. Rakytník celkově působí kompletně na celý lidský organismus.

Podporuje trávení a příznivě působí také na klouby.

Pokud potřebujete doplnit vitamíny a minerály či posílit imunitu, vyzkoušejte čaj z rakytníku, který vaše tělo o tyto důležité látky obohatí. Ať už využijete rakytník v podobě čaje, oleje, marmelády, nebo šťávy, nebudete litovat.

Rakytník je opravdu významná rostlina, kterou byste určitě měli zařadit do jídelníčku jako doplněk stravy. Ne nadarmo se rakytníku předzdívá ruský citrón.

Pošli tento příspěvek svému blízkému