Honeybush čaj

Existují čaje, které pijeme kvůli jejich úžasné chuti a čaje, které sice nejsou kdovíjak dobré, ale mají velké množství zdravotních benefitů. A pak jsou také nápoje jako honeybush, které jsou zajímavé jak po chuťové stránce, tak i co se týče pozitivních účinků na lidské zdraví.

Africký zázrak, který dobil svět

Honeybush v přesném překladu znamená medové křoví. Není to tedy čajovník, ale opravdu keř. Je pro něj typická nasládlá chuť a příjemné medové aroma.

Proto je radost ho pít i k němu přivonět.

Keř lze identifikovat dle několika základních parametrů, mezi které patří hlavně menší výška dosahující zhruba 60 cm, žluté květy, a hlavně již výše zmíněné aroma, takže prakticky není možné si ho splést s jiným keřem.

Cyclopia intermedia neboli honeybush, se v největší míře vyskytuje na poměrně malém území nacházejícím se v oblasti jihovýchodně od Kapského města. Keř je v mnoha ohledech podobný obdobně známému rooibosu. I ten se ve velké míře zpracovává podobným způsobem jako klasické čaje a stejně se tak i pije.

V jižní Africe měl honeybush nebývalou popularitu mezi místními kmeny dlouhá staletí, možná i déle. Ovšem pro svět byl objeven až švédským botanikem Carlem Thunbergem, který se začal o medový keřík zajímat i po vědecké stránce. Jeho zveřejněné studie měly pak za následek velký nárust zájmů o pití nápoje z honeybushe i u valné části kolonistů.

Pověst o jeho skvělé chuti i vynikajících účincích na zdraví se pak šířila rychlostí světla, díky čemuž honeybush začal expandovat do celého světa.

Sklizeň a zpracování

Ke sklizni dochází v letních měsících. Keř se pak po sběru nasekává na malé kousíčky, které mohou mít jen pár milimetrů, ale i několik centimetrů. Následně probíhá namáčení a fermentace, a sice v předem předehřátých pecích.

Fermentace je relativně rychlá, trvá jen několik hodin.

Proces, který zabere nejvíce času, je sušení. To probíhá ve venkovních prostorách na sluníčku. Sušení dle počasí může zabrat několik dní až něco přes týden. Jakmile takto upravená rostlinka nabyde hnědého zabarvení, respektive se znásobí její aroma, je to signál k ukončení sušení.

Jak působí na lidské zdraví?

Honeybush jako mnoho jiných čajů je pro lidské zdraví velice prospěšný. To už věděli křováci před stovkami let, když si z něj dělali horké nálevy. Po vědecké stránce se však začali touto problematikou zabývat až kolonisté.

Je ale také pravdou, že skutečně první moderní hodnověrná analýza tohoto jihoafrického keře byla zpracována až začátkem minulého století.

Dlouho se již ale vědělo, že honeybush by si měli dopřávat lidé, které skolila chřipka či jiné respirační onemocní. Negativní účinky nachlazení dokáže zmírnit opravdu velice účinně, ale je vhodné ho užívat i preventivně, a sice proti celé řadě civilizačních chorob.

Léčí nechutenství i vysoký krevní tlak

Pokud vaše dítka trpí nechutenstvím, nápoj z honeybushe by jim mohl pomoci. Na rozdíl od mnoha jiných čajů a obdobných horkých nápojů je tento vhodný i pro děti. Neobsahuje totiž kofein ani tanin.

Absence těchto látek nejen umožňuje pravidelné užívání nejen u dětí, ale také u osob, které trpí kardiologickými potížemi.

Ani takto postižení lidé by neměli kofein ani tanin v pravidelných intervalech užívat. Také se s jeho pomocí můžete zbavit vysokého krevního tlaku. Je však nezbytné ho pít v pravidelných intervalech.

Pozitivní také je, že se jedná o sladký čaj, takže není potřeba ho dochucovat cukrem ani jinými druhy sladidel. I to samo o sobě může pomoci příznivě ovlivnit zdravotní stav jedinců, kteří bez cukru v čaji nemohou být.

A velké množství cukru rozhodně není organismu kdovíjak prospěšné.

Příznivě působí na pokožku

Pitím honeybush čaje také zlepšíte vlastnosti své pokožky. Nápoj totiž zvyšuje obranyschopnost kůže proti ultrafialovému záření. Pokud své tělo často vystavujete slunci, můžete se chránit i takto.

I lidé, které trápí různé ekzémy, akné nebo jiné kožní choroby a deformace by se neměli vyhýbat konzumaci honeybush čaje.

I těm totiž může pomoci, stejně tak i jedincům, kteří mají pokožku vysušenou a svraštělou. A to ať už přirozeně, nebo třeba vlivem pracovních povinností v nepříznivých podmínkách.

Jak si čaj připravit?

Honeybush se připravuje v mnoha ohledech stejně jako jiné čaje. Sypanou i sáčkovou verzi prostě zalijete vodou a čekáte, než se do ní vylouhují všechny potřebné látky. Ovšem pozor, je zde jedna důležitá zásada, kterou je nezbytné dodržovat.

Po zalití je potřeba nádobu zakrýt či utěsnit, aby se během louhování nevypařovaly účinné látky mimo samotný nápoj.

Doba louhování se liší podle toho, jestli použijete sáčkový nebo sypaný honeybush. V případě sáčkové verze stačí počkat deset minut a následně můžete konzumovat. U sypané verze je nutné intervale čekání ještě o pět minut prodloužit.

Pošli tento příspěvek svému blízkému