Kotvičníkový čaj

Mezi bylinkové čaje, které nejsou příliš známé, rozhodně patří i ten z kotvičníku. Tato zajímavá bylina má specifické účinky pro podpoření regenerace svalů, zvýšení sexuálního libida, nebo jako způsob, jak vyrovnat hladinu estrogenu při blížící se menopauze.

Jak se takový kotvičníkový čaj připravuje a jaké hlavní pozitivní účinky nabízí? To se dozvíte přímo v následujícím textu.

Co je to kotvičník

Kotvičník zemní je jednoletá bylinka, která se užívá jako doplněk stravy pro sportovce. Nabídne také zajímavé účinky pro muže i ženy.

Nať z kotvičníku je možné sbírat volně v přírodě, ale rostlinu je možné i pěstovat.

Přirozený areál výskytu této byliny je v oblastech Číny a Japonska, kde je již po mnoho staletí známá jako zajímavý přírodní prostředek pro léčbu celé řady problémů a obtíží.

Kotvičník zemní je skutečně bohatý na nejrůznější látky. Nachází se v něm sapogeniny, ale i nejrůznější alkaloidy, glykosidy, bioflavonoidy a další. Z této vydatné porce obsažených látek je zřejmé, že se to s dávkováním nesmí přehánět.

Kromě konzumace ve formě čaje najdete k zakoupení také kotvičník jako tinkturu, kde je jeho léčivá síla ještě více koncentrovaná a umožňuje cílené použití pro řešení daných problémů.

Jak se kotvičník pěstuje

Kotvičník si můžete vysadit na zahradu, protože jde o poměrně nenáročnou bylinu. Je to jednoletka, ale i v našich podmínkách může ze semen přirozeně vyklíčit opět na tom stejném stanovišti.

Pokud se vyznáte, můžete kotvičník nalézt občas i v přírodě. Jeho vzhled je však potřeba nezaměňovat například s některými mochnami, které mohou mít podobný tvar listů.

Nejjednodušší variantou tak v tomto případě bude zakoupení již sušeného kotvičníku, který poslouží pro výrobu domácího čaje.

Kotvičník je možné konzumovat samotný, ale i v kombinaci s dalšími bylinami, které mají podobné či doplňující účinky na lidský organismus.

Pití čaje z kotvičníku

Užívání čaje z kotvičníku se doporučuje pro muže, ženy i sportovně aktivní jedince.

Vzhledem k velkému obsahu rostlinných látek je maximální doporučená denní dávka 4 šálky denně.

Pravidelné pití čaje z kotvičníku může pomáhat při problémech v sexuální oblasti. U žen se doporučuje pro srovnání hladiny estrogenů, což může být vhodné v období menopauzy či v případě nepravidelné menstruace doprovázené silnějšími bolestmi.

Recept na kotvičníkový čaj

Příprava vydatného kotvičníkového čaje naštěstí není nic komplikovaného. Stačí si vzít zhruba jednu polévkovou lžíci sušené natě z kotvíčníku. Tu vložíte do hrnku a zalijete vroucí vodou. Takto se bude čaj louhovat po dobu alespoň 15 minut. Po uplynutí této doby je připravený k pití.

Čaj má poměrně specifickou chuť, takže je na místě dochucení medem či trochou cukru.

Aby byl čaj z kotvičníku kvalitní, je dobré vybrat sušenou nať, která nebude mletá. V případě mleté natě jde v mnoha případech o směs, která je doplněná dalšími bylinkami, které nemusí mít takové účinky. Na druhou stranu je možné kotvičník kombinovat i s dalšími bylinami, což záleží na tom, jaké obtíže vás trápí a v čem chcete tělu pomoci.

Zdravotní benefity kotvičníkového čaje

Mezi zajímavé zdravotní účinky kotvičníkového čaje patří zvýšení sexuálního libida. Pravidelné popíjení tak může sloužit jako forma přírodního afrodiziaka. Z tohoto důvodu si tuto bylinu dopřávají především muži.

Kromě toho se čaj z natě kotvičníku doporučuje i pro sportovce, protože dokáže zlepšit proces regenerace svalové hmoty a nárůst nových svalů.

Pití čaje z kotvičníku se doporučuje také ženám, u kterých se blíží období menopauzy spojené se změnami hladin hormonů.

Kotvičník totiž dokáže pomoci se srovnání estrogenu.

Může tak být dobrým doplňkem například k maliníku nebo ke kontryhelu. Zajímavostí je také pozitivní vliv na hladinu testosteronu u mužů, která také klesá v pokročilém věku a stimulace tvorby testosteronu vyvolaná kotvičníkem může s tímto problémem pomoci.

Silný nálev z kotvičníku bývá doporučovaný také při zánětech močových cest, kdy pomáhá s přirozeným vyčištěním a nabídne antibakteriální účinky.

Určitě se tak hodí mít porci kotvičníku připravenou pro případ potřeby ve formě zánětu či podobného problému.

Pití čaje z kotvičníku může mít pozitivní vliv na celkovou fyzickou kondici a psychikou pohodu.

Pro koho není čaj z kotvičníku vhodný

Tato zvláštní bylina, která není tolik známá, zároveň není vhodná úplně pro každého. Pití čaje z kotvičníku se nedoporučuje pro těhotné ani kojící ženy.

Dále je kotvičník nevhodný pro osoby mladší 18 let kvůli vyššímu obsahu alkaloidů, které nejsou pro mladý organismus ve vývoji příliš vhodné.

Pošli tento příspěvek svému blízkému