7 dní v Japonsku. Zruinuje vás to, nebo jen to polechtá váš rodinný rozpočet?
Celkově cesta trvala 11 dní (2 dny cesta Praha – Brusel – Madrid – Tokio / 7 dní v Japonsku / 2 dny cesta Tokio – Madrid – Frankfurt – Praha).
Původní plán trochu pohořel… 2x mi došly peníze. Jel jsem do Japonska s 65 000 yeny (pěkně postaru keš), nakonec jsem ještě dovybíral v bankomatech cca 30 000 yenů navíc.
Zvládl bych to bez toho? Rozhodně. Ale když už jsem tam byl, tak jsem chtěl si užít japonskou gastronomii a nemít „hlad“ neboli ukojit svoje chutě. A k tomu připočtěte nákupy čajů, dárků, … Však to znáte :).
Pro zjednodušení přepočítávám ceny v japonských yenech : 5 na české Kč.
Cesta tam a zpět
- Letenky (Brusel – Madrid – Tokio, Tokio – Madrid – Frankfurt) – 6 500 Kč
- Navazující letecké spoje v EU (Praha – Brusel, Frankfurt – Praha) – 4 000 Kč
- S levnými letenkami souvisí ale i výdaje za 2 noci v Madridu – 3 700 Kč
Přesuny v Japonsku
- Týdenní vlaková lítačka Japan Rail Pass = 7 090 Kč (placeno v ČR přes JTB Czech)
- Půjčení kola na 2 dny s pojištěním = 2 200 yenů = 440 Kč
Ubytování
- 3 noci ryokan, 1 sdílený pokoj a 3 noci kapslový hotel = 20 700 yenů = 4 140 Kč
Internet
- Japonská datová simka kupovaná na místě – 5 GB (později jsem musel dokoupit další 2 GB) = 5 500 + 4 000 yenů = 1 900 Kč
Jídlo a pití
- Onigiri, bento-boxy, kaiten sushi, gjózy, rámeny, … = 20 000 yenů = 4000 Kč
Čaje, keramika, doplňky, čajová cukrátka
- Sencha, Kabusé, Gjókuro, 3 ručně dělané kjótské konvičky, cukrátka Kohaku = 18 000 yenů = 3 600 Kč
Zážitky
- Chrámy, zahrady, čajové obřady, .. = 7 750 yenů = 1 550 Kč
Dárky / suvenýry
- 12 000 yenů = 2 400 Kč
/// Ano nějaké tisícovky yenů ještě do celého součtu chybí 🙂 Psal jsem si výdaje, ale evidentně mi někde chyběly denní poznámky… ///
Celkem: 40 290 Kč
Cenovka to je vysoká – dost dělá samotná cesta a přesuny na místě. Není to ale cenovka jen za 7 dní v Japonsku, celkem jsem byl pryč 11 dní a navštívil jsem ještě Belgii (půl dne) a Madrid (2 noci a celý den). Svůj díl přidává i čajový nádech celé mojí cesty.
Trocha cestovatelské matematiky: Když byste se v Japonsku drželi v nejlevnější cenové hladině za ubytování (vítězí kapslové hotely za cca 2 000 yenů za noc), jednoho chrámu/zážitku denně a celodenního jídla, mohli byste se dostat cca na 5 000 yenů = 1 000 Kč na den. Když ale máte k tomu lítačku na týden, k té 1000 Kč cenovce za ubytování, jídlo, … připočtěte ještě dalších 1000 Kč (7 denní lítačka za cca 7 tisíc) = 2 000 za den pro 1 osobu.
Co na tom můžete snížit?
Hlavně cenu lítačky = když si ji koupíte na více dní a tedy v celkovém rozpočtu se cenovka na den sníží (při 21 denním JRP se po rozpočítání na 1 den dostanete na cca 666 Kč na osobu). A také více-členné ubytování můžete vychytat levnější (když je vás více, koupíte větší pokoj a vyspíte se levněji), …
Za mě však zážitky, čaje a zkušenosti s cestováním převážily cenovku, takže to beru jako skvělou cestu. Byl jsem v Bruselu, Madridu a v Tokiu, Kjótu, Naře a Uji. Už plánuji, že příště vyrazíme (ano množné číslo) alespoň na měsíc, protože za 7 dní toho moc nestihnete.
Ta letenka je ukazkovy priklad naprosto zbytecne investice, kdy jsi se rozhodl koupit „radoby“ zajimavou akcni letenku, ktera ale ve finale vubec akcni nebyla. Celkove jsi zaplatil 13700 a je mi jasne ze jsi do Japonska priletel unaveny a zniceny dlouhou cestou. Kdyby jsi si koupil za 14000 Kc primy let z Prahy s jednim prestupem, prijel by jsi krasne odpocaty a mohl si dovolenou prodlouzit o 2-3 dny. Bohuzel pod vlivem ruznych webu s akcnimi letenkami tuhle chybu dela stale vice a vice lidi…
Máte i nemáte pravdu. Ano, cesta trvala déle, ale projel jsem další 3 země, kde jsem nestrávil jen pár minut a za to jsem rád a stálo mi to za to 🙂
Dovolim si nesouhlasit s tim, ze primy let s jednim prestupem automaticky znamena, ze clovek dorazi do Japonska krasne odpocaty. Absolvovala jsem cestu do Japonska a zpet presne timhle zpusobem ted v unoru, a z jet lagu jsem se obema smery sbirala nekolik dni. Jedinym resenim je asi prodlouzit pobyt, aby clovek i pak neco stihnul. Nakonec i ty delsi stopovery po Evrope by zrejme mohly pomoct dobit alespon trosku baterky pred dalsim usekem.