Mezi bylinkami, které nesmí chybět snad na každé zahrádce, má rozhodně své místo například meduňka. Jemně voní po citronu a zpravidla roste skoro sama. Její pěstování bez problémů zvládnete i za oknem nebo na balkoně. A jaké zdravotní benefity nabízí popíjení meduňkového čaje?
Kapitoly
Co je to meduňka lékařská
Meduňka lékařská je bylinou z čeledi hluchavkovitých. Má listy podobného tvaru, ale o běžné hluchavky ji spolehlivě poznáte podle typické jemně citronové svěží vůně. Kvete během období července a srpna, ale nať a listy velmi dobře poslouží i na jaře.
Právě před květem jsou její účinky nejsilnější.
Doporučuje se sbírat vrchní lístky, které jsou plné prospěšných látek. V našich podmínkách se přirozeně v přírodě nevyskytuje, ale zároveň není žádný problém vypěstovat si dostatečnou zásobu meduňky i pro nasušení.
Jak se meduňka pěstuje
Pokud o sobě víte, že vám pěstování rostlin příliš nejde, zkuste si vypěstovat meduňku. Je totiž naprosto nenáročná a v mnoha případech se vám naopak začne skoro až nekontrolovatelně šířit po zahradě.
Je to trvalka, takže v zahradě bez problémů přezimuje a na jaře vždy znovu obrazí. Ke sklizni jsou určené listy, ale i celá nať. Snadno tak vytvoříte snítky pro praktické sušení. Pro otrhávání je nejlepší období zhruba v květnu.
Jakmile meduňku poprvé mírně otrháte, za pár týdnů lístky dorostou a můžete se pustit se do další sklizně.
Čaj je možné připravovat z čerstvých i sušených listů. Pro sušení zvolte sušení na teplém místě ve stínu, nebo použití klasické sušičky, kterou nastavíte na zhruba 40 stupňů. Po usušení je potřeba meduňku skladovat na temném místě ve zhruba pokojové teplotě.
Nádobu zvolte takovou, aby dobře těsnila a sušená bylinky nebyly znehodnoceny vlhkostí. Takto připravenou a nasušenou meduňku spotřebujte ideálně do jednoho roku.
Pití meduňkového čaje
Čaj z meduňky najdete v klasické sáčkové podobě, ale i ten sypaný, který bývá většinou kvalitnější. Nálev si snadno připravíte také z čerstvě natrhaných lístků. Jemné citronové aroma snadno vytvoří velmi chutný čaj, který zpravidla není potřeba nijak výrazněji doslazovat.
Pití meduňkového čaje se doporučuje ve chvílích, kdy máte problémy s usínáním.
Pomáhá uklidňovat nervy a bojovat proti nervozitě.
Hodí se jako jednorázová pomoc, ale zároveň není problém ani dlouhodobější usínání především s cílem zlepšit spánek či trávení. Meduňkový čaj by měl vždy být ideálně čerstvý a pro pití již spíše vlahý. Doporučená porce jsou jeden až dva šálky meduňkového čaje za den.
Recepty na přípravu čaje
Meduňkový čaj připravíte jednoduše zalitím odpovídajícího množství čerstvé nebo sušené bylinky vroucí vodou. Následně nechte luhovat 10 až 15 minut. Pozitivní účinky na nervovou soustavu můžete zvýšit kombinací s šalvějí nebo mátou.
Míchaný bylinný čaj bude skvěle fungovat také s přidáním řebříčku nebo heřmánku.
Meduňkový čaj chutná velmi dobře i studený, kdy může jít o osvěžující letní nápoj. Pro vytváření studených nápojů se vám může hodit také meduňkový sirup, který si jednoduše připravíte povařením meduňky s cukrem a trochou citronové šťávy.
Zdravotní benefity
A proč vlastně pít čaj z meduňky? Existuje hned několik dobrých důvodů kromě její příjemně svěží chuti. V první řadě je meduňka skvělá pro zklidnění organismu, uklidnění nervů a podporu spánku. Její konzumace tak je vhodná v pozdně odpoledních či večerních hodinách, kdy se chystáte na spaní. Kvalitní čaj z meduňky může pomoci lidem, kteří pravidelně trpí nespavostí.
Samozřejmostí je však dodržení všech dalších pravidel pro pozitivní ovlivnění usínání.
Šálek meduňkového čaje si dopřejte i ve chvílích, kdy jste pod stresem a trápí vás úzkosti. Přesně v takových okamžicích dokáže pomoci. Během pití meduňkového čaje si zároveň vyhraďte chvíli na odpočinek a relaxaci, čímž výsledný efekt prohloubíte.
Efekt na astma
Kromě toho má meduňka pozitivní vliv na astma a doporučuje se jako prevence před překyselením organismu. Silný výluh z meduňky může pomoci na opary a nejrůznější otoky či modřiny.
Čaj z meduňky může být vhodný také ve chvílích, kdy potřebujete zklidnit rozhozené zažívání.
Doporučuje se také v těhotenství, protože slouží jako prevence před zatvrdnutím mléka či proti bolestem břicha u dětí.
Účinky meduňky na lidský organismus jsou známy již po mnoho let a stále nabízí mnoho pozitivních dopadů na lidské tělo, kdy může posloužit jako příjemnější alternativa ke klasickým práškům například na spaní. Pokud to nebudete s pitím meduňkového čaje vyloženě přehánět, nemá ani žádné nežádoucí vedlejší účinky.