Třezalkový čaj

K třezalce tečkované se váže legenda, že se v ní ukrývá krev svatého Jana Křtitele. Pokud promneme v dlani žluté květy této bylinky, objeví se červené barvivo.

V lidovém léčitelství ji můžeme znát jako svatojánskou bylinku, bylinu svatého Jana, nebo také zvoneček svatého Jana. Její léčivé schopnosti jsou známé již několik generací, které sahají až do období středověku.

Traduje se, že když se bylinka bude sbírat o svatojánské noci, její magické schopnosti a léčivé účinky budou silnější.

Za její magické označení může ono červené barvivo, které v květech schovává.

Pěstujeme třezalku

Pěstování třezalky je záležitost především pro pěstování na zahrádkách. Semínka bylinky se vysévají na podzim do půdy cca půl centimetru do hloubky. Přes zimu se nechají pořádně promrznout a na jaře nám začne rostlinka pěkně růst.

V případě předpěstování sazeniček dbáme na to, aby rostlinky měly dostatek vláhy, světla a tepla.

Semínka pro předpěstování zaséváme v období od února do dubna.

Sazeničky dále sázíme do půdy, kde se držíme sponu 25×30 cm. Následující rok po sadbě můžeme sklízet květy a nať. Třezalku tečkovanou pěstujeme v místě, kde je polostín. Vždy na jaře rostlinku seřízneme (cca 15 cm), aby nám hojně rostla.

Jak bylinku skladovat

Důležitá je v první řadě sklizeň. Rostlinku sbíráme v době, kdy kvete. Sklízíme celé květy a nať jen tam, kde se nenáchází dřevnatá část rostliny.

Bylinku sušíme na suchém místě s dostatkem vzduchu.

Rostlinka nesmí zvlhnout, to bychom ji potom mohli rovnou vyhodit, protože by zhnědla a všechny zdravé účinky by zmizely. Nikdy nesušíme třezalku na přímém slunci. Nejlepší místo na sušení bylinek je půda. Sušenou bylinku pak skladujeme v papírových obalech, jako jsou krabičky, nebo sáčky.

Třezalku také můžeme zpracovávat čerstvou ve formě Janova oleje, který má zvláštnost v tom, jakou bude mít výslednou barvu.

Barva závisí na tom, jaké květy budeme na výrobu oleje používat.

V případě sušených květů se zbarví do žluta, při čerstvých bude červený. Dále můžeme třezalku zpracovat na kapky, kdy její květy macerujeme ve vysokoprocentním alkoholu. Hotová tinktura je pak výborná na zklidnění nervů.

Čaj pohodář

Na přípravu čaje budeme potřebovat dvě čajové lžičky sušené bylinky, kterou spaříme vroucí vodou. Po uplynutí doby 15 minut, čaj scedíme a pijeme vlažný po doušcích.

Třezalkový čaj je vhodný pít v případě nechutenství, žaludečních potížích a špatném trávení. Nápoj z této léčivky oceníme také jako přírodní lék na uklidnění. Tenhle čajíček vás dostane do pohody a vnitřního klidu.

Třezalka tečkovaná se rovněž může přidávat do různých bylinkových směsí, ve kterých se podílí na léčivých účincích výsledného čaje. Společně s měsíčkem, chmelem a kořenem kozlíku lékařského působí v podobě čaje na zklidnění. Potlačuje nervozitu a léčí nespavost.

S rakytníkem, šípky, bělotrnem a pohankou lámankou, zase čaj pomáhá na naše cévy.

Léčivé účinky

Třezalka tečkovaná má nepřeberné množství výborných léčivých účinků, které prospívají nejen našemu tělu, ale také duševnímu zdraví. Rostlinku určitě uvítáte jako přírodní antidepresivum, hlavně v této době, kdy je svět zrychlený a musíme čelit většímu psychickému náporu. Dále ji ocení hlavně ti, kteří trpí nespavostí.

Když třezalka léčí

Třezalka je pro vědce ještě stále dost tajemná rostlina, protože ještě stále nebyly odhaleny všechny její léčivé účinky, kterých má i přesto ve velmi hojném počtu. Pozitivními léčivými účinky jsou:

  • uklidnění při stresu, změnách nálad, PMS a depresivním stavům,
  • pomáhá při různých zánětech a působí jako antibiotikum,
  • pomáhá při potížích žaludku, střev, žlučníku a jater,
  • zatočí se zánětem močového měchýře,
  • léčí nespavost,
  • působí jako podpůrný prostředek při roztroušené skleróze,
  • zlepšuje krevní oběh a pomáhá posílit cévy,
  • dále skvěle působí proti pohmožděninám, otokům, hemoroidům, drobných ranek a ekzémům.

Výhodou této léčivky rovněž je, že je vhodná k dlouhodobému užívání a mohou ji užívat i lidé slabší na srdce. Díky obsahu pryskyřice, červeného barviva, tříslovin, glykosidů, vitamínu C a provitamínu A, se třezalka těší velké oblibě.

Bylinka však skrývá i vedlejší účinky.

Pozornosti by měli dbát osoby trpící cukrovkou, lidé s alergií na pyl, nebo s nízkým krevním tlakem a metastázemi. Při užívání léků na cholesterol a rovněž i na HIV se bylinka nedoporučuje užívat.

Dále se může projevit u citlivějších osob, přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje různými fleky na pokožce. Pokud budete dbát pozornosti k této všestranné bylince, můžete si užívat její výborných účinků na naše zdraví.

Pošli tento příspěvek svému blízkému