Heřmánkový čaj

Heřmánek zná jistě každý. Jeho specifická vůně je nezaměnitelná. Rozlišujeme dva druhy této rostlinky, Heřmánek pravý a Heřmánek římský. Je to bylinka se spousty benefity, která je vhodná opravdu pro každého. Dává se dětem, pro klidnější spánek a pokojné bříško, užívá se proti nadýmání a bolestem zubů, dezinfikuje, čistí pleť a je to vlastně taková bylinka se všestranným využitím.

Pěstujte bylinkové zlato

Heřmánek si můžeme vypěstovat i doma na naší zahrádce, nebo třeba i na balkóně či terase. Pěstování vůbec není složité a tak jej zvádne i málé dítě. Je třeba ho pěstovat na přímém slunci. Polostín mu také neuškodí.

Vyséváme do půdy

Rostlinka se vysévá jen na povrch zeminy, aby měla semínka prostor pro růst a hlavně dostatek světla. Nezahrnujte semínka půdou.

Vysazujeme v srpnu a v září.

Důležité je, aby byla půda lehká a dobře propustná. Je dobré využít kvalitní zeminu s kompostem. Heřmánek je jednoletá rostlina, avšak se správným přezimováním nám spolehlivě vydrží i tři roky.

Jak Heřmánek zalévat

Zde záleží na druhu Heřmánku. O něco více zálivky prospívá Heřmánku římskému, Heřmánek pravý ji potřebuje o něco méně. U obou druhů je třeba dbát na to, aby půda byla dostatečně vlhká.

Pokud by bylinka neměla dostatek vláhy, nejspíš by vám rychle zahynula a z úrody by nebylo nic. Přílišná zálivka zase škodí, protože se může stát, že nám rostlinka začne plesnivět.

Další péče o bylinku

Pokud nás trápí plevel, vsaďme na pomocnou sílu, která se nazývá mulčování. Pokud si přejete rostlinu rozmnožit, bude to zřejmě bez práce, protože k tomu, aby se bylinka rozmnožila stačí její semínka, která zakoření a je na světě nová rostlinka.

Jen Heřmánek římský je třeba na jaře rozdělit a rozesadit bylinku tak, aby jednotlivé kousky drželi odstupy od sebe cca 30-40 cm.

Heřmánek sklízíme několikrát do roka, kdy sbíráme jeho květy, které pak následně sušíme. Květy vkládáme na síto, nebo papír. Nejvhodnějším místem pro sušení bylinek je půda. Pokud není možné použít půdní prostory, je třeba najít jiné tmavé a suché místo.

Není možné heřmánek sušit na přímém slunci. Rostlinka by ztmavla a slunce by vypálilo veškeré živiny. Heřmánek se nesmí sušit, ani skladovat na vlhkém místě, protože by mohl chytit plíseň a mohli byste ho rovnou hodit do koše.

Příprava čaje / návod

Květy Heřmánku jsou často využívány pro výluh, odvar či čaj. Často je užíván vnitřně v této podobě pro zklidnění organismu, jako podpůrný prostředek při chřipce a nachlazení, posílení imunity i klidný spánek. Jeho chuť je příjemná a proto ho nemají problém konzumovat i malé děti.

Pro přípravu čaje z heřmánkových květů použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinky a zalijeme ji vroucí vodou.

Necháme přibližné 10 – 15 minut louhovat. Čaj se doporučuje pít čerstvý, tři šálky denně. Heřmánek můžeme najít i v různých čajových směsích.

Pro získání silného odvaru či čaje se nasypou dvě polévkové lžíce bylinky a zalije 250 ml vroucí vody. Silnější odvar je možné využít nejen k popíjení, ale také k oplachům světlých vlasů, čištění pleti či inhalaci pro protažení dutin.

Blahodárné účinky

Heřmánek spolehlivě působí proti chřipce a nachlazení. Při rýmě je často využíván ve směsích k inhalaci. Jako prevence skvěle posiluje imunitní systém. Pokud Vás bolí zuby, vykloktejte si s heřmánkovým odvarem ústa. Protože má bylinka protizánětlivé účinky, pomáhá tišit bolest.

Proti bolesti rovněž působí i při břišních kolikách, nebo žaludečních potížích. Výborně si poradí s odřeninami a popáleninami, které pomůže zahojit. Dalším velmi významným účinkem je právě ten uklidňující. Stačí k Heřmánku jen přivonět, a už se ukazuje klidná a příjemná nálada. Koupele i čaje pomáhají proti nespavosti.

Za tyto blahodárné účinky může složení, kterým Heřmánek disponuje.

V rostlince najdeme účinné slizové látky, flavonoidy, kumarin, éterické oleje a spoustu dalších zdraví prospěšných látek, které prospívají našemu tělu.

Vyzkoušejte výtečný, jemný a voňavý čaj, který vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři, zbaví vás bolesti a problémů s trávením. Pokud ještě nevíte, jaký čaj pít, abyste se cítili každý den příjemně a svěže, vyzkoušejte Heřmánek. Největším benefitem je, že jej mohou užívat i malé děti, nebo maminky když kojí.

Mít tedy tento poklad vždy po ruce se vyplatí. Nejlepší je vlastní ze zahrádky, ale pokud bude zakoupený, také pomůže. Z květů můžete využívat i koupele, které jsou rovněž vhodné jak pro miminka, tak třeba pro seniory. Uklidňující koupel se šálkem čaje může být příjemný relax. 

Pošli tento příspěvek svému blízkému