Ibiškový čaj

Ibišek znají mnozí lidé také jako proskurník, dále pak ještě sléz africký. Jedná se o bylinku, která je velmi známá a pěstuje se snad na celém světě. Mnoho lidí ji doma pěstuje jako pokojovou rostlinu, avšak netuší, jaký poklad mu v květináči krásně kvete. Zde ale je třeba být na pozoru, protože není ibišek jako ibišekZáleží především, jaký ibišek máme doma.

Ibiškový čaj byl využíván už ve starém Egyptě, kde ho užívali ve studené formě, jako osvěžení po dlouhém dni v horké poušti.

Lahodný studený nápoj si můžete vychutnat i doma, oslazený třeba medem. 

Krásný ibišek

Tahle rostlinka disponuje svým krásným, sytě červeným květenstvím, které doslova ozdobí místo, kde roste. Tyto krásné červené květy zdobí právě ibišek súdánský a používají se především v podobě čaje. Možná je to právě ten důvod, proč ho mnoho lidí pěstuje doma jako pokojovou rostlinu.

Měli byste ale vědět, že ibišek je nejen krásnou ozdobou, ale má velmi příznivý vliv na naše zdraví.

Ibišku existuje více než 200 druhů. U nás roste v přírodě už jen na jižní Moravě. Název ibišek dostala rostlinka z důvodu, že má podobné květy jako onen pokojový. Tento krasavec pochází ze středomoří a černomoří a byla by škoda nevyužít jeho léčivé účinky.

Pěstujeme proskurník

Bylinka se nejlépe chytne někde u vody, nebo tam, kde je dostatek té spodní. Je to rostlina, která má ráda lehkou, hlinito-písčitou, humózní půdu, díky které umí v době květenství zazářit.

Rostlina se dá pěstovat buď jako jednoletá, nebo i více let.

Semínka se vysévají v jarním období asi 30 cm od sebe. Z malého semínka pak vyroste keříčkovitá rostlina, která dosahuje výšky až 1,5 m. Ne všude se však dá tento ibišek pěstovat.

Pěstujeme sléz

Právě tato rostlinka je tou pravou ozdobou našich zahrádek i domácností. Je možné ho tedy pěstovat i v květináči. Nejlepší je si ibišek, neboli sléz zasadit přímo ze semínek. Tato rostlinka nemá ráda mráz a tak je třeba ji na zahrádce pěstovat jako jednoletku, nebo použít květináč a zazimovat ji. Je potřeba dbát především na dostatečnou zálivku a kvalitní půdu.

Ibiškový čaj

Ibišek súdánský je specifický tím, že z jeho květů je možné získat lahodný a osvěžující čaj. Květy spaříme horkou vodou a necháme louhovat 10 minut. Scedíme, případně osladíme medem a necháme vychladnout. Pijeme v letních měsících, kdy nás tento lahodný nápoj zaručeně osvěží. Vychutnat si tento čaj můžeme samozřejmě i teplý.

Čaj za studena je výborný také s přidáním máty peprné, která se s ibiškem skvěle doplňuje a dodává nápoji svěžest.

Z ibišku či proskurníku lékařského se dá uvařit čaj nejen z květů, ale také z listů, stonků i kořene. Zde je to stejné jako u jiných bylinkových čajů. Jednu čajovou lžičku sušené bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat.

Dále se užívá kořen, který louhujeme ve studené vodě přes noc.

Hotový nálev používáme jako kloktadlo při bolestech v krku.

Nejen jako výluh

Ibišek nemusí mít pouze podobu čaje. Dříve disponoval jako hlavní složka při výrobě známých amerických marshmallow. Je možné ji sehnat jako sušenou delikatesu v obchodě se sušeným ovocem. Přidává se také jako ozdoba při podávání různých pokrmů. Mohou se z něho vyrábět různé marmelády, džemy, omáčky, chutney, saláty i džusy.

Ibišek pro zdraví

Oba zmiňované druhy rostlin v sobě ukrývají velmi příznivé účinky na naše zdraví. Zatímco ibišek, zvaný proskurník, má

  • antioxidační účinky,
  • působí proti kašli, různým zánětům, je antibakteriální,
  • dále proti únavě, napět a stresu,
  • léčí horní cesty dýchací,
  • snižuje cholesterol a zvyšuje tlak,
  • příznivě působí proti žaludečním potížím, zácpě a nechutenství,
  • stimuluje paměť a pomáhá redukovat tělesnou hmotnost,
  • pomáhá léčit kožní nemoci.

Sléz lékařský se hlásí k jiným, také prospěšným účinkům, kterými jsou především

  • vliv na horní cesty dýchací,
  • pomoc při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů,
  • úleva při zánětech v dutině ústní a léčba kožních nemocí.

Ať už se rozhodnete užívat tu, nebo onu rostlinku, vždycky se objeví benefit, který nám ibišek dá. Ibišků je celá řada a byla by škoda o něm nic nevědět.

Takový čaj nám hned zvedne náladu, nebo pročistí průdušky. Podívejte se, jaký ibišek zrovna máte doma, třeba tam na vás kouká zdraví prospěšná rostlina, která vám bude při ruce, když jí budete potřebovat. Bylinka se dá v sušené podobě i zakoupit, takže pokud nejste zrovna velcí pěstitelé, určitě to oceníte.

Každopádně nejlepší je ta domácí, která ozdobí zahrádku, balkón i byt. Nenechte si ujít nakyslou chuť ibišku a ochutnejte lahodný čaj, který vás zaručeně překvapí.

Pošli tento příspěvek svému blízkému