Mátový čaj

Máta je známá už jen tím, že působí svěžím dojmem. Aby také ne, vždyť je důležitou součástí legendárního letního nápoje mojito. Kromě toho, že máta osvěží hlavně v letních měsících, vyzařuje svými blahodárnými účinky na naše zdraví. Kromě toho je její vůně tak silná, že není možné, aby bylo možné ji od jiných bylinek nerozpoznat. Je skvělou pomocnicí nejen do koktejlů, zmrzlin a jiných pokrmů, ale také pomáhá proti nachlazení, nadýmání, stresu a dalším neduhům.

Pěstujeme mátu

Není nad to si mátu vypěstovat sami. Mít čerstvou bylinku vždy po ruce je úžasné. Navíc provoní domov, zahrádku i balkón. Záleží, kde ji zrovna pěstujete.

Abychom mohli pěstovat Mátu, je třeba si nejprve předpěstovat sazeničky. Pokud se na tuto úlohu příliš necítíme, pak si sazeničky můžeme zakoupit v květinářství, zahradnictví, nebo třeba i v supermarketu (nevydrží). Dále se musíme rozhodnout, kam rostlinku zasadíme.

Zda použijeme truhlík, květináč, nebo záhon.

Sazeničky se sází do vlhké půdy zpravidla z jara, nebo pak i na podzim. Mátu umístíme na místo, kde není moc průvan a přímé sluneční světlo, které rostlince nesvědčí. V případě, že se budeme o bylinku řádně starat, může nám v záhonku vydržet i pět let.

Skladujeme mátu

Sklizeň máty probíhá tak, že se trhají stonky i s listy. Nať sbíráme především od června do září. Suší se na temném místě, kde není vlhko. Sušená máta se potom skladuje na suchém místě, nejlépe v uzavíratelné vzduchotěsné sklenici.

Máte rádi čerstvou mátu v zimě? Zkuste ji zamrazit.

Mražením si zachová svěží vůni a pěknou zelenou barvu. Dále se může z rostlinky vylisovat blahodárný olej.

Máta peprná, nebo nana?

Zatímco naše máta peprná má příjemnou osvěžující vůni i chuť, marocká nana je o něco ostřejší a výraznější. Z nany se dělá nápoj zvaný tajine. My si zde mátu musíme vypěstovat, protože bychom ji už v přírodě těžko hledali, nana je bylina, která v Maroku roste divoce.

Pokud chcete mít účinnou a výraznou esenci, vsaďte právě na mátu nana, která je mnohokrát silnější, než máta peprná.

I přesto, že máta peprná není divoká a silná jako nana, disponuje s bohatými účinky na naše zdraví. Které zaručeně oceníme, když ji zařadíme do našeho jídelníčku.

Čaj, nebo mojito

Máta je velmi všestranná rostlina, co se gastronomie týče. Nápoje jsou však ještě stále oblíbenější. Nejčastěji se z máty vaří čaj, neboli odvar, který zaručeně uleví vašemu žaludku a přispěje k normální funkci trávicí soustavy. Na přípravu čaje je potřeba několik lístků máty, které se následně zalijí vroucí vodou. Dále louhujeme po dobu cca 15 minut.

Do směsi můžeme přidat rovněž fenykl, heřmánek, nebo proskurník i lékořici.

Mojito je známé tím, že se do něho přidává právě máta, díky které je tento exkluzivní nápoj osvěžující. Kromě mojita si můžeme doma připravit mátový likér. K jeho přípravě použijeme mátové listy, které zalijeme 0,75l alkoholem (vodka, rum, koňak).

Tuto směs uložíme na tři týdny na teplé místo. Dále přidáme cukerný roztok, který je složen z 200g cukru, který jsme rozpustili ve vodě. Následně uložíme do chladničky.

Zdravá máta peprná

Není bylinky, která by neměla nějaké zdraví prospěšné účinky. Máta nám také může pomáhat. Její vliv na naše zdraví je velmi prospěšné a neměli bychom zapomenou na její účinky. Možná, že dokáže mít i vedlejší účinky, ale to mají i léky, nebo jiné silnější rostliny. Někdy může vyvolat alergickou reakci při pokládání na kůži, nebo může vyvolat žaludeční potíže.

Není to však pravidlem a užívat mátu je možné i dlouhodobě.

Máta pomáhá při potížích se žlučníkem, střev i žaludkem. Potlačuje zvracení, je tedy skvělým pomocníkem na cesty. Dále posiluje játra a slinivku. Dezinfikuje tělo a je protizánětlivá.

Odbourává stres a pomáhá odstranit nespavost. Hojně se využívá při nachlazení, kdy se inhaluje odvar, nebo pije čaj. Zevně ji můžeme užívat v podobě mastí, kde pomáhá při kopřivce, revmatu a dalších vyrážek.

Tinktura, nebo odvar se využívá na výplachy úst při zánětech v dutině ústní.

Vhodná nejen při nachlazení

Mátu peprnou bychom měli užívat nejen při nachlazení a jiných potížích, ale také jako prevenci před dalšími zdravotními potížemi. Je výborná a svěží. Vyzkoušejte čaj, určitě si ho zamilujete.

Mátu by měl mít doma každý, kdo se bojí pavouků, protože odvar nastříkaný na místa, kde se pavouci zdržují je odradí a bude jich v domácnosti výrazně méně.

Máta je krásná, voňavá a chutná rostlina, která vykouzlí z vašich pokrmů delikatesy. Provoňte dům mátou, zaručeně vám vykouzlí klid na duši a zažene otravné neduhy.

Pošli tento příspěvek svému blízkému