Šípkový čaj

Cítíte se nachlazení nebo unavení? Nejjednodušší způsob jak se co nejrychleji dostat ze zimního splínu nebo nemoci je dát si šípkový čaj.

Co to je a jak se pěstuje

Šípkový čaj je čaj z plodů šípkové růže, které se sbírají na podzim. Šípky by měly být plně dozrálé a červené. Po sběru se suší nebo si z nich můžete připravit šípkový sirup či marmeládu, ze kterých se dá čaj připravit také. Přidávají se i do směsí pečených čajů s dalším ovocem, jako jsou jablka, hrušky, švestky, borůvky nebo maliny.

Z šípků se dá připravovat nejen čaj, ale i víno nebo omáčka k masu, která se tradičně jí ke zvěřině.

Šípková růže je planá růže, která roste volně na okrajích cest, pastvin nebo blízko lesa. Roste divoce po celé Evropě i Americe, kde byla zavlečena osadníky a zplaněla. Její léčivé účinky jsou známy odnepaměti a vyznačuje se velmi výraznou vůní květů, které se dají rovněž jíst a připravovat z nich čaje nebo sirupy.

Zasadíte si ji i doma

Šípkovou růži si můžete zasadit na zahradě. Množí se řízkováním a brzy vyroste do statného keře. Vystačí si s dešťovou vodou a občasnou zálivkou v horkých letních vedrech. Není to náročná rostlina a na podzim se vám odmění hromadou plodů.

Při sběru je třeba dbát na to, abyste šípky trhali na místech, kde není velký silniční provoz nebo znečištění. Šípky by měly být zdravé a tvrdé. Příliš měkké nesbírejte, ty jsou již přezrálé a mohly by vám zkazit celou várku. Nejlepší je sbírat šípky na horských stráních, kde je čistý vzduch a zdravé prostředí.

Na sběr použijte plátěnou tašku nebo košík, aby se vám šípky nezapařily.

Jak se pije

Šípky se po sběru nasuší. Při přípravě čaje se pouze vhodí do sítka a zalijí horkou vodou. Následně je potřeba je louhovat asi 10 minut, dokud čaj nedostane lehce načervenalou barvu.

Šípkový čaj se pije nejlépe k večernímu posezení, když jste po celém dni unavení a zabalení do deky. Má jemnou chuť i vůni a můžete si jej osladit, nejlépe medem, který je také účinný proti nachlazení.

Nejznámější recepty a návody na přípravu

Nejjednodušší je, zalít šípky ať už sušené nebo čerstvé horkou vodou, nejlépe tak, aby byla těsně před bodem varu. Příliš horká voda by mohla zničit cenný vitamin C, který je v šípcích obsažen. Poté se čaj nechá louhovat 10 minut, ale může to být také 24 hodin, abyste dosáhli maximálního výsledku. Některé recepty doporučují sušené šípky před louhováním nadrtit.

Šípkový sirup, ze kterého se také dělá čaj, se připravuje tak, že šípky povaříte, až změknou a přepasírujete přes sítko. Semínka a slupky by vám vadily v nálevu. Následně sirup zakonzervujete a osladíte cukrem.

Šípky jsou hodně kyselé, takže je potřeba přidat cukru více, než do běžných ovocných marmelád a sirupů.

Je možné šípky i vypeckovat před vařením, ale jsou v nich malé štětinky, které píchají do prstů a svědí. Proto je lepší povařit je vcelku.

Šípky můžete použít k výrobě likéru. Naloží se do kvalitního alkoholu až na 5 týdnů a poté smíchají s vodou a cukrem. Ten můžete popíjet jako aperitiv.

Zdravotní benefity

Šípky jsou taková malá vitaminová bomba. Mají především vysoký obsah vitaminu C, který je nezbytný pro správný chod organismu. Pomáhá při léčení chorob, především chřipky a nachlazení. Je také nápomocný při vstřebávání některých minerálů a stopových prvků.

V čaji najdete flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty a působí preventivně i léčivě proti mnoha nemocem, jak vážným, tak lehkým zánětlivým onemocněním. Právě na záněty v krku a horních cest dýchacích i průdušek jsou šípky velmi účinné. Šípkový čaj by se měl pít obzvláště v zimním období, kdy je sezona častých nachlazení a chřipky.

Nejlépe preventivně, ale také jako doplňková léčba při samotném onemocnění.

Posiluje imunitní systém a je velmi účinný při hojení ran. Napomáhá při žaludečních problémech a poruchách trávícího systému. Je vhodný i při redukční dietě. Nálev je velmi chutný a není potřeba jej příliš sladit. Zatímco šípky čerstvé jsou hodně kyselé, čaj ze šípků sušených už tak kyselý není.

Působí proti kašli a bronchitidě. Upravuje tlak a má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém. Šípky jsou dobré na srdce a cévy. V šípcích jsou zastoupeny také vitaminy A, K a B, obsahuje i karoteny, jejichž potřeba se zvyšuje obzvláště v létě při opalování.

I ve formě oleje

Z šípků se vyrábí rovněž šípkový olej, který oddaluje stárnutí pleti, je účinný proti vráskám, hydratuje a posiluje obranyschopnost pokožky. Je účinný na léčbu a zmenšení jizev. Hodí se pro citlivou, zralou a suchou pleť. Ocení jej ženy, které nemají rády příliš mastné krémy a oleje. Z šípků si můžete připravit také šípkovou pleťovou masku s jogurtem.

Stačí je rozdrtit a šťávu smíchat s jogurtem.

Šípky působí protizánětlivě, proto se z nich dělají i masti, které je pak možné kombinovat s dalšími bylinkami jako je třezalka, měsíček nebo heřmánek.

Pošli tento příspěvek svému blízkému