Pokud hledáte účinné přírodní prostředky jako řešení některých obtíží, mohou být tou správnou volbou právě čaje. Například kontryhelový čaj uleví od problémů spojených s bolestmi v průběhu menstruace a podpoří normální trávení.
Jak si čaj správně připravovat a jaké nabízí všechny zdravotní benefity? To zjistíte dále v tomto textu.
Kapitoly
Jak se kontryhel pěstuje
Kontryhel je v zásadě planě rostoucí bylina, která se vám může objevit na zahradě, nebo ji najdete na louce. Nejlepším obdobím pro sběr je květen, kdy kontryhel začíná kvést. Pro výrobu čaje z kontryhelu, který najdete v obchodech mohou být byliny speciálně pěstovány. Obsah účinných látek je však v zásadě stejný s těmi, které si nasbíráte.
Samozřejmostí je dostatečná znalost vzhledu byliny pro správný sběr.
Jakmile je kontryhel dostatečně velký a objeví se květenství, nastává chvíle pro sběr. Pro využití ve formě čaje se dá užívat čerstvý či sušený.
Sušení kontryhele je možné provádět v běžné sušičce či na vzduchu na slunečním světle. Jakmile bude obsah vody výrazně snížen a nasbíraný bylinný materiál bude suchý, je potřeba vybrat vhodnou nádobu pro uchování. Dobře poslouží skleněná nádoba skladovaná v pokojové teplotě a v temnu.
Užívání kontryhelového čaje
Sušená nať kontryhele se ve formě čaje užívá již po mnoho let. Hlavní předností je působení na ženské pohlavní orgány, což však zdaleka není jedinou výhodou při užívání kontryhelu. Aby bylo možné pozorovat pozitivní vliv obsažených látek, je důležité dbát na správné dávkování.
Pro běžné užívání si ho hrnku vždy dejte jednu až dvě lžičky směsi z kontryhelu.
Následně zalijte horkou vodou a nechte vyluhovat po dobu 10 až 15 minut. Doporučená denní dávka jsou dva až tři šálky během dne s tím, že čaj je vždy potřeba připravit čerstvý. Užívání by mělo být delší v řádech 2 až 4 týdnů, ale vyvarujte se příliš dlouhodobého užívání v řádech měsíců, které není u většiny bylinných čajů vhodné.
Recepty na kontryhelový čaj
Pro získání účinků hlavně z kontryhelu je nejlepší vybrat si kvalitní sypanou směs zaměřenou právě na tuto bylinku. Čaj vždy připravujte s pomocí vroucí vody a nechte luhovat po dobu kolem 15 minut. Před konzumací čaj důkladně sceďte a případně ochuťte medem či trochou citronu.
Kontryhelový čaj můžete smíchat také s jinými bylinkami. Výsledkem tak může být například ajurvédský čaj s bylinkami určený pro ženy, kdy se ve směsi nachází právě i kontryhel.
Doplňující účinky totiž nabízí například listy maliníku, fenykl, heřmánek, hřebíček nebo třezalka.
Snadno si tak můžete vytvořit i vlastní čajovou směs kombinací právě těchto bylinek. Příprava samotného čaje je následně stejná jako u samotného kontryhelu. Čaj vždy připravujte čerstvý zalitím vroucí vodou a louhováním 10 až 15 minut.
Zdravotní benefity kontryhelového čaje
Mezi hlavní účinky kontryhelu rozhodně patří pozitivní vliv na ženské zdraví. Obsahuje totiž rostlinné hormony, které napomáhají především v období menstruace. Pravidelné pití čaje z kontryhelu tak dokáže pomoci s pravidelností menstruace, pomáhá proti silným bolestem, ale své využití najde i v období klimakteria, kdy pomáhá proti výkyvům nálad či návalům horka.
Důležitý je u kontryhelu také obsah silic a menší množství vitamínu C. Díky těmto látkám může mít kontryhel pozitivní účinky na boj proti infekcích. Hodí se tak kromě zevního použití i na vnitřní ošetřování zranění či jako forma kloktání například při angínách a jiných zánětech ústní dutiny.
Kromě dezinfekčních účinků umí kontryhel rány i stahovat.
Celková svírací schopnost podporuje práci svalů, takže se užívání doporučuje například jako prevence kýly a potíží spojených s oslabenou břišní stěnou. Svíravé účinky působí z velké části také na dělohu, kde mohou podpořit s prací svaloviny.
Užívání kontryhelu se doporučuje také při hubnutí. Silnější výluh si můžete přidat také do koupele, kde může pomoci s vnějším působením na zpevnění pokožky. Použití pro ošetření pleti napomáhá také při boji s akné. A protože jde o přírodní látky, jedná se většinou o vhodné řešení i pro osoby s problematickou pokožkou.
Kdy se vyhnout čaji z kontryhele?
I přes bohatý výčet pozitivních účinků na lidské tělo má kontryhel několik možných nežádoucích účinků a existují situace, kdy je jeho užívání nevhodné.
Má vliv na krev, takže kontryhelový čaj vynechte před plánovanými operacemi.
Nehodí se také pro lidi, kteří trpí chudokrevností, nebo mají problémy se srážlivostí krve. Při nadměrném užívání a překračování doporučené denní dávky může způsobovat horší vstřebávání železa.