Levandulový čaj

Levandule je rostlina s výrazně fialovými květy, která je plná vůně a jejím pěstováním se vyznačuje hlavně francouzská Provence. Tou se táhnou do dálky levandulová pole s malebnými kamennými farmami.

Co to je a jak se pěstuje

Levandule jsou nízké keře dorůstající přibližně jednoho metru. Mají fialové nebo bílé květy. Pěstují se však převážně druhy s květy fialovými. Existuje jich několik druhů, z nichž nejvíce vysazovaná je levandule lékařská. Ostatní druhy bývají vysazovány pouze na okrasu, ne na použití v lékařství, parfumérství nebo kuchyni. Na horských stráních Jižní Francie roste také divoká levandule, která je velmi ceněná.

Levandule pochází ze Středomoří a byla vždy využívána převážně v kosmetice, ale také jako levandulový čaj.

Dá se s ní i péct různé sušenky a sladké pochutiny. Slouží i k výrobě sirupů, léčivých mastí, ale především voňavek.

Při plném slunci

Rozkvetlé květy levandule se sbírají při sklizni za plného slunce, aby vynikla jejich vůně. Poté se destilují v obrovských destilačních přístrojích a výsledkem je levandulová voda s levandulovým olejem. Má velmi výraznou vůni a je hlavní surovinou mnoha kosmetických přípravků.

Levandulová políčka najdete dnes už i u nás. Existuje několik ekofarem, které se pěstováním této rostliny zabývají, ale jejich produkce je velmi malá. Levanduli si můžete vypěstovat i sami doma na své zahrádce nebo v truhlíku či květináči.

Potřebuje hojnou zálivku a kvalitní nejlépe přírodní hnojivo.

Ve francouzském Provence na levandulových polích zemědělci často bojují s plevelem. Jako přírodní prostředek proti množení dalších rostlin používají mátu. Je velmi rozpínavá a vyznačuje se velkou schopností zahubit veškeré rostliny ve svém dosahu. Levandule je však schopna s mátou žít v symbiotickém vztahu a nijak jí v růstu nepřekáží.

Jak se pije levandule

Levandulový čaj se připravuje tak, že do sítka vložíte 1 lžičku sušených květů a zalijete horkou vodou. Květy se poté louhují 10 minut. Čaj se užívá 3x denně nejdéle však 3 měsíce v kuse nebo jednorázově při potížích.

Z levandule se připravují i sirupy, z nichž si můžete udělat také čaj a nebudete se zdržovat louhováním. Květy levandule svaříte v horké vodě, necháte louhovat nejméně hodinu a nejlépe přes noc. Poté přidáte pár kapek citronu a cukr.

Hotový sirup přelijete do lahví a můžete jej užívat po lžičkách nebo si z něj zalitím horkou vodou připravovat čaj.

Levandulový čaj se pije převážně ve chvílích pohody. Jelikož má uklidňující účinky a působí při nespavosti, nedoporučuje se pít jej, když vás čeká nějaký fyzický či psychický výkon. Měli byste si čaj dopřávat nejlépe před spaním nebo při odpočinku.

Nejznámější recepty a návody na přípravu čaje

Nejznámější recept na přípravu levandulového čaje je přelití lžičky květů horkou vodou. Můžete si jej nechat také louhovat v lednici 24 hodin před užíváním, aby měl maximální sílu.

Pije se jen tak samotný nebo slazený cukrem, medem, různými druhy sirupů a můžete přidat i kapku citronu.

Má jemnou lehce aromatickou chuť a příjemnou levandulovou vůni.

 Zdravotní benefity levandulového čaje

Zdravotní benefity levandule jsou velmi široké. Především působí antidepresivně, proti nespavosti, špatným psychickým stavům a neurózám. Levandulový čaj vás uklidní a navodí atmosféru, ve které se vám bude snadno usínat. Nejen svou chutí, ale také svými aromaterapeutickými vlastnostmi.

Levandule je také velmi účinná proti zánětům a působí na hojení ran.

Dělají se z ní různé masti a pleťové krémy. Levandulovým odvarem si můžete přelít také vaši hlavu po koupeli. Má příznivé účinky na vlasy a pokožku hlavy.

Napomáhá léčbě migrény a tenzních bolestí hlavy. Je velmi účinná při zánětech, ekzémech a regeneruje pokožku. Působí pozitivně na záněty v ústech, jako jsou afty nebo paradentóza dásní. Podporuje trávení a upravuje správný chod trávicího traktu.

Pomáhá i proti chřipce a nachlazení

Je velmi vhodná také jako masážní olej na unavené svaly a klouby. Můžete si k čaji připravit levandulový olej, kdy zbylý nálev nalijete do vany a vykoupete se v něm. Zahojí vám drobná poranění a osvěží pleť.

Velmi chutné jsou levandulové dezerty, dorty, sušenky a levandulové víno. Je účinná i proti molům a odpuzuje hmyz. S levandulí se vyrábí typické levandulové plátěné pytlíčky, které si můžete dát do skříně a provonět prádlo. Nebo je vložit pod polštář a vdechovat ve spánku její vůni, která vám navodí krásné sny.

Pošli tento příspěvek svému blízkému