Pro očištění organismu a oblíbenou detoxikaci, kdy tělu pomůžete s odstraňováním nežádoucích odpadních látek může mimo jiné pomoci také ostropestřec.
Na první pohled vypadá jako obyčejný bodlák, ale ukrývá v sobě mnoho zajímavých látek s pozitivnímu účinky na lidský organismus. Co všechno čaj z ostropestřce dokáže v lidském organismu a jak si ho správně připravit? To se dozvíte v tomto textu.
Kapitoly
Co je to ostropestřec
Ostropestřec mariánský, který svým vzhledem velmi připomíná obyčejný bodlák, pochází z oblasti Středomoří. Nejvíce účinných látek se nachází v semenech, ale pro lékařské účely jsou využívány v zásadě všechny části této rostliny.
Setkat se s ním můžeme v zahradách, pěstírnách bylinek, ale v některých případech i ve volné přírodě.
V takovém případě je však potřeba důkladná znalost jeho vzhledu pro spolehlivé odlišení právě o některých druhů bodláků, jejichž léčivé účinky zdaleka nejsou takové. O využití této léčivky mluví již prastaré zdroje a své místo si našel i v dnešní medicíně, kdy je jeho vliv na lidský organismus a jednotlivé orgány stále úkolem pečlivého zkoumání.
Jak se pěstuje
U nás se v přírodě běžně nevyskytuje, takže pro sběr ostropestřce existují specializované farmy, kde e zaměřují na pěstování bylinek. Pokud seženete sazenice nebo semínka, můžete si ostropestřec vypěstovat i na vlastní zahradě.
Nejde o nijak náročnou rostlinu, protože si vystačí s běžnou půdou a slunných stanovištěm či polostín.
Hnojit ho přímo nemusíte. Pro sběr jsou nejcennější částí hlavně semena. Usušit si však můžete také listy, stonky či kořeny. Pamatujte také na to, že jde o dvouletou bylinu, takže v prvním roce s nijak výraznou sklizní nepočítejte.
Jak pít čaj z ostropestřce
Pro maximální prospěšné účinky, jaké ostropestřec nabízí, jsou nejlepší volbou sušená semena. Před každou přípravou čaje si potřebné množství pomelte, aby se při luhování uvolnilo co nejvíce prospěšných látek. Pro skladování vyberte semenům spíše chladnější místo, protože mohou při vyšších teplotách žluknout, což by je připravilo o velkou část léčivé síly. Aby bylo užívání účinné, měla by každá kůra trvat několik týdnů.
Záleží na tom, jaké obtíže máte a čeho chcete dosáhnout.
Jednodušší přípravu, ale mnohdy méně kvalitní složení mohou nabízet klasické sáčkové čaje s ostropestřcem. Tuto bylinu najdete i v nejrůznějších směsích, protože samotný čaj z ostropestřce má poměrně nelibou chuť.
Kromě samotného čaje můžete zakoupit také olej z ostropestřce nebo tinkturu a tablety, kde je síla této byliny v koncentrované podobě s poměrně jednoduchým dávkováním.
Recepty a návody na výluh
Pro přípravu vydatného čaje z ostropestřce budete potřebovat jednu lžíci pomletých semínek, kterou zalijete zhruba litrem vroucí vody. Takto vzniklý nálev se nechá luhovat 20 minut a následně se konzumuje postupně po lžících před jídlem.
Pro doplnění příjemnější chuti a ještě silnější pozitivní vliv na trávení se doporučuje připravit si čaj z ostropestřce v kombinaci s mátou.
Dalším dobrým doplněním může být i měsíček lékařský.
Postup přípravy čaje je základní s luhováním zhruba po dobu 15 minut.
Zdravotní benefity čaje z ostropestřce
Mezi prospěšné účinky ostropestřce mariánského patří především jeho působení na činnost jater. Doporučuje se tak především jako prevence proti některým onemocněním, jako jsou záněty jater, cirhóza nebo vznik žlučových kamenů.
Regenerace jater, kterou dokáže ostropestřec podpořit je vhodná především při dlouhodobém užívání léků, ale i při námaze spojené například s nadměrným požitím alkoholu.
Právě pozitivní účinky na játra jsou největší předností této specifické byliny.
Pokud však užíváte ještě jiné léky, poraďte se o vhodnosti čaje z ostropestřce se svým lékařem.
Regenerační bylinka
Pozitivní vliv na zdraví jater však zdaleka není jedinou přednosti, kterou ostropestřec nabízí. Pomáhá také pro regeneraci cév či křečových žil. Jeho užívání je vhodné také v případě žloutenky, hemeroidů nebo žaludeční koliky.
Zajímavostí je, že ostropestřec může pomoci při problémech s nízkým tlakem a jeho pravidelné užívání se doporučuje také jako pomocný způsob prevence proti migrénám a dlouhodobým bolestem hlavy.
Kvalitní čaj z ostropestřce se doporučuje v případech problémů s psychikou, protože může mít pozitivní vliv na problémy s depresí.
Hodí se pro podporu zejména jarní detoxikace organismu a pozitivní výsledky zaznamenáte při potížích s alergiemi, astmatem či nejrůznějšími kožními problémy. Přesně v takových situacích totiž dokáže ostropestřec organismus nasměrovat tou správnou cestou pro řešení daného problému.