Kopřivový čaj

Kopřivy nejsou jen obyčejný plevel, který se roztahuje na zahrádkách. Je dobré si jich pár ponechat a zkusit uvařit velmi zdravý kopřivový čaj.

Co to je a jak se pěstuje

Kopřiva je plevelná rostlina, která se vyskytuje kdekoliv, kde je pro její růst dostatečná vlhkost. Nejčastěji u břehů řek, v úvozech a krajích cest. Kopřiva dvoudomá je žahavka, na jejích listech se nacházejí malé žahavé jehličky. Jsou naplněny látkami, které způsobují podráždění pokožky s typickými malými červenými pupínky.

Požahání se však netřeba lekat, brzy zmizí a věří se, že působí proti revmatismu. V minulosti se lidé s revmatem úmyslně žahali, aby se vyléčili. Kopřiva má bohatou historii spojenou s lidstvem. Byla vždy hojně využívána jako léčivá rostlina, ale i k výrobě textilu nebo v kuchyni a kosmetice.

Ve středověku chudší lidé nosili košile podomácku vyrobené z kopřiv.

Dnes se využívá jako krmivo pro zvířata nebo v experimentování s biopalivy. Svou renesanci zažívá také v kosmetických přípravcích, ale především ve výživě. Kopřivy se sbírají na jaře, kdy mají největší léčivou sílu a suší. Z čerstvých listů si můžete udělat salát, velikonoční nádivku, čaj nebo konzumovat jen tak drobná semínka na jejích vrcholcích.

Jak se pije

Příprava kopřivového čaje je jednoduchá. Usušené lístky se zalijí horkou vodou a nechají vylouhovat. Je možné připravit si také studený nálev. Kopřivy zalijete horkou vodou a necháte louhovat 12 hodin.

Kopřivový čaj má tmavě zelenou barvu a velmi silnou trávovou chuť.

Pro některé osoby může jeho aroma být nepříjemné. Proto je dobré do něj přidat cukr a citron, případně jej kombinovat s jinými bylinami, které jeho výslednou chuť ovlivní.

Rovněž lze pít kopřivový sirup, který s přidáním velkého množství cukru a citronu chutná mnohem lépe, než čaj samotný. Ze sirupu si můžete připravit čaj a získáte tak nápoj lepší chuti, avšak s přibližně stejnými účinky.

Záleží na tom, jestli budete kopřivy louhovat a vařit nebo si sirup připravíte prosypáním listů kopřivy cukrem, tak jako se to dělá u sirupu jitrocelového. Vůbec se nemusíte bát tyto dva druhy bylin zkombinovat.

Získáte tak velmi zajímavý a účinný sirup, ze kterého si připravíte lahodný čaj nebo jej můžete užívat po lžičkách.

Nejznámější recepty a návody

Kopřivový čaj se připravuje tak, že do hrnku vložíte sítko a do něj 1 lžičku sušených kopřiv a ty zalijete horkou vodou. Necháte je louhovat nejdéle 5 minut, následně sítko vyjměte. Dodržovat dávkování je důležité, nikdy si nedávejte více kopřiv, než je doporučeno a také zachovejte dobu louhování.

Kopřiva je velmi účinná na snižování tlaku, v případě, že byste dávkování přeháněli, byli byste neustále unavení a mohli mít příliš nízký tlak.

Kopřivový čaj se sladí cukrem, medem nebo sirupem. Přidejte si do něj také citron.

Uklidňující čaj na spaní s kopřivami, třezalkou a levandulí vám napomůže rychle usnout. Stačí si namíchat hrst sušených kopřiv, květů třezalky a levandulových kvítků, pořádně promísit a nabrat jednu lžičku. Tu vylouhujte v šálku čaje, oslaďte medem a dochuťte citronem. Pohroužíte se do spánku dřív, než stihnete čaj dopít.

Jaké má zdravotní benefity

Kopřiva především snižuje krevní tlak, čistí krev a posiluje srdce, cévy a celý kardiovaskulární systém. Je bohatá na vitaminy a minerály, najdete v ní vitamin A, C, K a vitaminy skupiny B. Také spoustu minerálů, vápník, draslík, fosfor, železo, hořčík a sodík. Kopřiva je významným antioxidantem.

Působí proti revmatu, léčí ekzémy, upravuje hladinu cukru v krvi a účinkuje při chorobách močového ústrojí.

Bývá často obsažena v urologických čajových směsích, používaných při zánětu močového měchýře.

Zastavuje krvácení, ulevuje od bolestí kloubů a svalů a je skvělá na vlasy. Nálevy s kopřivami pravidelně užívané na vlasy působí na jejich růst a hustotu. Blondýnky by je však užívat neměly, protože vlasy přirozeně ztmavují.

Nejen jako výluh mají uplatnění

Kopřivy jsou velmi výživné a zdraví prospěšné nejen pro lidi, ale také pro zvířata i rostliny. Má vysoký obsah draslíku, který rostliny potřebují, proto je nálev z kopřiv skvělým hnojivem. Vylouhované lístky z čaje nemusíte vyhazovat, stačí je položit na hlínu do květináče a použít jako velmi účinné hnojivo, po kterém bude rostlina krásně růst.

Čaj z kopřiv je výborným prostředkem proti alergiím, látky v kopřivách obsažené působí proti senné rýmě a jejím projevům.

Roztahují průdušnice a napomáhají dýchání. Měli byste kopřivy užívat před pylovou sezonou i během ní, jako podpůrný prostředek proti boji s alergií.

Kopřiva je též velmi účinná na pokožku, bojuje s ekzémy a působí protizánětlivě. Obsahuje antihistaminika, která působí proti svědění a suchosti kůže. Z kopřivy se dělají léčivé masti a krémy.

Pošli tento příspěvek svému blízkému