Maliníkový čaj

Pokud hledáte přírodní bylinku vhodnou především pro těhotné ženy, bude tou správnou volbou maliník. Pozitivních účinků na lidské tělo však nabízí mnohem více.

Rozhodně potěší také jednoduchý způsob přípravy a nenáročný sběr.

Co je maliníkový čaj

Maliníkový čaj není nic jiného, než čaj z listů maliníku, který pěstujeme kvůli sladkým plodům. Nejlepší jsou poctivé lesní maliníky, ale dobře poslouží i odrůdy pěstované na zahradách.

Bylinný čaj se zásadně připravuje hlavně z listů.

Pro dodání chuti a vytvoření kombinace s ovocným čajem však můžete přidat trochu samotných malin v čerstvé i sušené podobě. Maliníkový čaj je pro své pozitivní účinky znám již po mnoho let.

Jak se maliník pěstuje

Pěstování maliníku není nic složitého. Stačí si zakoupit keřík v zahradnictví a umístit na vhodné místo na zahradě. Může jít například o roh pozemku, místo u plotu a podobně.

Maliník ocení dostatek světla, ale zároveň potřebuje vláhu. Příliš suchá stanoviště mu tak moc svědčit nebudou. Množí se výhony, takže pokud zvolíte správné stanoviště, za čas budete mít místo jednoho keříku malin klidně celý pás.

Jeho invazivní schopnost se však nemusí úplně hodit v těsné blízkosti zeleninové či okrasné zahrádky.

Kromě maliníku s klasickými růžovými plody najdete také odrůdy se žlutými či tmavými bobulemi. Pokud se nechcete s maliníkem sami pěstovat, můžete se vypravit na sběr listů pro čaj do lesa, kde spolehlivě na maliníky narazíte. Mnohdy rostou i v okolí cest a na remízcích.

Kdy se sbírá

Pro sběr listů je nejlepším obdobím květem až srpen. Snažte se sbírat listy hlavně z výhonků, které nekvetou a nabídnou tak největší sílu. Pro čaj dobře poslouží čerstvé, ale i sušené listy. Maliníkové listy nejlépe usušíte na teplém stinném místě nebo v klasické sušičce na zhruba 40 stupňů. Následně je uchovávejte v uzavřené nádobě na temném místě o pokojové teplotě.

Pití čaje z maliníku

Obecně se pití čaje z maliníku doporučuje spíše pro ženy před porodem. Dále může být vhodný během kojení. Pravidelné popíjení maliníkového čaje však dobře poslouží i všem ostatním.

Pomáhá například při akutních problémech s průjmem a může pomáhat proti ranním nevolnostem.

Doporučená denní dávka jsou dva šálky maliníkového čaje. Při akutních potížích je však možné vypít až pět šálků. Při konzumaci v těhotenství se doporučuje až nejdříve koncem 34. týdne.

Podporuje také tvorbu mateřského mléka, takže bývá přítomný v nejrůznějších bylinných směsích pro podporu kojení.

Recept na čaj z maliníku

Pro přípravu maliníkového čaje budete potřebovat zhruba 10 gramů sušených listů či přiměřené množství čerstvých. Ty zalijete vroucí vodou vyluhovat zhruba 10 až 15 minut. Následně je možné čaj dochutit medem či kombinací s jinými bylinkami.

Maliníkový čaj je možné pít čerstvý, ale i již vychlazený, kdy může být i příjemně osvěžujícím nápojem pro teplé dny.

Do bylinných směsí se kromě maliníku skvěle hodí například meduňka, šalvěj a kopřiva. Prospěšný čaj snadno vytvoříte i kombinací se šípky, které dodají potřebnou jemnou chuť a přidají více vitamínu C.

Nejlepší kvality dosáhnete při použití vlastních bylinek, ale běžně seženete i vysoce kvalitní sypané čaje pouze z maliníku nebo s příměsí dalších prospěšných bylinek. Jednodušší přípravu sice nabídnou sáčkové čaje, ale jejich kvalita nebývá zpravidla tak vysoká.

Zdravotní benefity maliníkového čaje

Obecně největších účinkem maliníkového čaje je podpora a urychlení porodu. Má pozitivní vliv na stahy děložní svaloviny a dokonce bylo zjištěno, že při pití maliníkového čaje měli ženy o něco kratší porodní dobu.

Právě kvůli svému vlivu na urychlení porodu je však pití maliníkového čaje vhodné až v pozdních obdobích těhotenství ideálně kolem 36. týdne.

Maliníkové listy v sobě obsahují také pořádnou porci organických kyselin, třísloviny a vitamín C. Při pití má čaj přirozené močopudné účinky, takže může posloužit i jako prevence proti problémům s močovými cestami.

I pro horní cesty dýchací

Užívá se také jako pomocný prostředek pro léčbu kolik, ale i nemocech horních cest dýchacích. Běžně se tak vyskytuje v průduškových směsích a v čajích podávaných při nachlazení.

Silnější maliníkový čaj může být dobrou pomocí při průjmu. V takovém případě je vhodné vypít za den klidně až pět šálků.

Obecně maliník pomáhá i proti nevolnostem.

Pro utištění silnějších menstruačních bolestí se doporučuje hlavně v kombinaci s kontryhelem, kdy jde o dvě bylinky zaměřené právě na zdraví ženského pohlavního ústrojí. Užívání může být vhodné i v období přechodu, kdy maliník pomáhá s vyrovnáním hladiny hormonů.

Pošli tento příspěvek svému blízkému