Masala Chai

Masala Chai je lahodný čaj ze směsi koření a mléka, který pochází z Indie. Je zde velmi populární a podává se téměř všude. Postupně pronikl i do západních zemí, kde si jej můžete vychutnat v čajovnách nebo připravit doma.

Co to je a z čeho se skládá

Masala Chai byl připravován v Indii již před 9000 lety. Pili jej lidé bohatí i chudí a stal se velmi oblíbeným nápojem, který si připravovali v letních vedrech i v období zimního chladu.

Skládá se z kvalitního černého čaje, směsi koření, mléka a cukru.

Najdete v něm hřebíček, kardamom, zázvor, skořici, badyán, anýz, černý pepř, fenykl a plnotučné mléko.

Na Masala Chai potřebujete kvalitní čaj sypaný. Nedoporučuje se čaj z pytlíku, který není tak dobrý, jako čaje sypané. Směsi na Masala Chai se prodávají i připravené dopředu granulované nebo namleté, ty však nejsou tak dobré, jako Masala Chai namíchaný z koření celého podle vlastního receptu. Užijete si jej nejlépe v domácích podmínkách, kdy máte čas se čaji a jeho přípravě plně věnovat.

Dle různých míst, různé recepty

Různé regiony v Indii si čaj míchají s různým kořením. Základ je však skořice, zázvor a kardamom. Další koření, které můžete vyzkoušet do čaje přidat je muškátový oříšek, nové koření, koriandr, pomerančová kůra, lékořice, kmín, kurkuma, šafrán, chilli nebo mandlové či růžové aroma. Právě směsí koření se liší od obyčejného sypaného čaje.

Zpočátku se čaj míchal pouze z koření, avšak v 18. století, kdy Britové dovezli do Indie čajovník původně pocházející z Číny, začaly se do něj přidávat i čajové lístky, což dodalo jeho chuti nové rozměry. Lidé v některých oblastech Indie, například v Kašmíru do něj přidávají místo čaje černého, čaj zelený.

Vždy s mlékem

Do Masala Chai patří na závěr teplé mléko. V zemi původu tohoto čaje je to převážně buvolí, avšak skvěle poslouží také mléko kravské. Mělo by být určitě plnotučné, aby byl nápoj lahodný a zároveň vydatný.

Masala Chai se pije silně slazený, bílým cukrem, třtinovým cukrem nebo medem. Použít můžete také javorový sirup nebo jiné sirupy, docílíte tak zcela nových odstínů chuti tohoto úžasně lahodného nápoje. V některých územích Indie je zvykem čaj solit. Což není v jižních zemích neobvyklé, solí se například také jogurtový nápoj ajran.

Ve velkém horku se sůl rychle odplavuje z těla, proto je to velmi praktické.

Pro Masala Chai se u nás vžily také další názvy jako Yogi čaj nebo indický kořeněný čaj. Jedná se však o další varianty jednoho a toho samého nápoje.

Jak se pije

Nejprve si vytvořte směs koření. Základem je zázvor, kardamom a skořice. K tomu  můžete přidat další výše zmíněné druhy, které vám chutnají. V Indii má každý region a každá rodina vlastní jedinečný recept, vyhovující chuti jejich členů.

Pokud nevíte, začněte, základním kořením a postupně zkoušejte přidávat další.

Nejprve si koření smíchejte a uvařte v horké vodě alespoň 10 minut. Může být i mleté, ale lepší je vcelku, protože mleté by se špatně přecezovalo. Až budete mít krásně voňavý nálev, přidejte do něj lístky čaje a povařte 5 minut. Poté přeceďte a přidejte ohřáté plnotučné mléko s cukrem.

Nalévejte do průhledných sklenic nebo keramických hrnečků s rustikálním vzhledem, abyste si mohli plně vychutnat pohodovou atmosféru.

Zdravotní benefity

Masala Chai je nejen velmi dobrý, ale jeho pravidelné pití má také mnoho zdravotních benefitů. Skládá se z černého čaje, který je sám o sobě velmi zdravý. Obnovuje energii, je plný antioxidantů a posiluje krevní oběh.

Je účinný při nachlazení a horečce, ale také upravuje trávení, stejně jako zázvor, který je v něm obsažen.

Léčivé i preventivní účinky mají i další druhy koření, jež v Masala Chai najdete. Anýz s fenyklem jsou skvělými pomocníky při potížích se zažíváním. Skořice prokrvuje a působí proti srdečním chorobám. Zázvor i skořice léčí záněty nejen v krku při nachlazení, ale i v celém těle.

Pepř usnadňuje trávení a napomáhá správnému vykašlávání při respiračních onemocněních.

Chilli je ideální pomocník při spalování tuků, zrychluje metabolismus, ohřívá a snižuje hladinu cholesterolu.

Do Masala Chai se přidává také lékořice, která má protizánětlivé účinky a je velmi prospěšná při dietě. Prospívá srdci i cévám a posiluje imunitní systém. Napomáhá při poruchách spánku a uklidňuje.

Velkým pomocníkem při chorobách je kurkuma, ta je velmi oblíbená i v nápoji zvaném Zlaté mléko, které je velmi prospěšné pro zdraví. Spojení kurkumy a mléka spolu s čajem a kořením je léčivá bomba proti nemocem. Kurkuma má protizánětlivé účinky a působí jako přírodní antibiotikum.

Zabíjí parazity, posiluje játra a odstraňuje toxiny z organismu.

Účinky různých druhů koření se nijak nebijí, naopak se skvěle doplňují a jejich léčivé schopnosti se tím načítají. Šálek horkého Masala Chai si dává po ránu každý Ind a vy si jej můžete dát také, jako zdravý start do nového dne.

Pošli tento příspěvek svému blízkému