Pečený čaj

Klasické čaje všelijakých druhů asi známe všichni. Někteří si bez nich nedokáží život představit. Pokud taktéž patříte mezi milovníky čaje, nenechte si ujít ty pečené. Jsou chutné a plné vitamínů, rozhodně si je oblíbíte, navíc je lehce je vyrobíte i doma. O co tedy přesně jde a jaké zdravotní benefity pečené čaje nabízí? Pojďme se na to společně podívat!

Už jste slyšeli o pečeném čaji?

Pokud o pečených čajích slyšíte poprvé, nevadí. Nejprve si povíme, o co jde a z čeho se vlastně vyrábí. Od klasického sypaného čaje se významně liší, jelikož obsahuje výhradně ovoce. Připomíná tedy spíše ovocný kompot než čaj, v chladných zimních dnech však tato sladká ovocná pochoutka zahřeje stejně jako klasický čaj, na který jste zvyklí.

Zřejmě největším benefitem těchto čajů je fakt, že se skládají z přírodních ingrediencí, žádná umělá dochucovadla a barviva byste v nich tedy nenašli.

Oproti klasickému čaji také neobsahují kofein. Jde tedy jen čistě o pečené ovoce s cukrem či medem a kořením. No, nezní to přímo fantasticky?

Z čeho čaje vyrábět

Ne každé ovoce je pro výrobu pečeného čaje vhodné, na výběr však máte pořád z dosti druhů ovoce. Nejméně vhodné je měkké ovoce, například banány jsou k výrobě čajů spíše nevhodné. Naopak nejlépe funguje třeba lesní ovoce či citrusy, které zejména v zimních měsících skvěle chutnají v kombinaci se zázvorem.

Skvěle také chutnají pečené čaje vyrobené z jablek či hrušek.

Ovoce můžete i nakombinovat. A co použít jako koření? Můžete zkusit například skořici, badyán, citronovou či pomerančovou kůru, hřebíček nebo také kardamom.

Zdravotní výhody

Vedle skvělé chuti vám mohou lahodné pečené čaje přinést i některé zdravotní benefity. Pokud nemůžete ze zdravotních důvodů konzumovat cukr, pečené čaje se dají vyrábět i z umělých sladidel.

Jestliže se rozhodnete vyrobit čaje doma, záleží jen na vás, které ingredience k výrobě použijete.

Co se samotných zdravotních benefitů týká, ty se odvíjí od použitého ovoce.

Ovoce je plné vitaminů, s vitamínem C se však u pečených čajů nesetkáte, neboť ten se varem ničí. Ovocné ingredience však obsahují i další tělu prospěšné látky, například jablka a další ovoce jsou bohaté na vlákninu. Zejména jablka mají spoustu zdravotních výhod, a tak se jeví jako přímo perfektní ovoce pro výrobu pečeného čaje.

Jak pečený čaj vyrobit a konzumovat

Postup pro výrobu je naprosto jednoduchý. Ovoce omyjeme, jestliže používáme jablka či hrušky, neloupeme je. Dále nakrájíme dle druhu ovoce na menší kousky (lesní ovoce není třeba krájet). Ovoce pak vložíme do vyššího plechu a zasypeme cukrem, medem či sladidlem.

Poté doplníme o vybrané koření. Co se týká chuti, po pár várkách ji lehce vychytáte. Směs pak zakapáme citrónem a podlijeme obyčejnou vodou.

Pak pečeme při 170°C, čas od času promícháme a z trouby vyndáme zhruba po 30 až 40 minutách.

Jestliže jste se rozhodli pro variantu s alkoholem, zde přichází jeho čas. Po vytažení z trouby směs zalijeme rumem a přendáme ji do zavařovacích skleniček. Ty pečlivě uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru.

Až budeme mít na čaj chuť, stačí jen pár lžiček námi připravené směsi, kterou zalijeme vroucí vodou. A lahodný ovocný čaj je na světě! Stačí jen vychutnat. V létě si ho můžete dopřát i ve studené variantě s ledem.

Pečený čaj jako skvělý dárek

Vyrábíte-li rádi jedlé dárky, pečené ovocné čaje jsou skvělou volbou. Na výrobu nejsou náročné a příchutí je můžete přizpůsobit chuťovým pohárkům obdarovaného.

Skvěle chutná i v kombinaci s alkoholem, hodí se ale i jako dárek pro děti. V tomto případě samozřejmě bez doplnění alkoholu. K pečeným čajům můžete navíc i vyrobit líbivý dárkový obal a celkově si s takovým dárkem vyhrát.

Pošli tento příspěvek svému blízkému