Osmanthus čaj

Zelený nebo černý čaj zná snad každý, ovšem slyšeli jste už o tzv. čaji osmanthus? Pokud ne, je to velká chyba, protože tento čaj je velmi oblíbený, jeho barva i chuť jsou naprosto nezapomenutelné. Nehledě na nespočet jeho zdravotních přínosů. Pojďme si tuto „novinku“ mezi čaji trochu představit.

Co je „čaj Osmanthus“?

Za názvem Osmanthus fragrans nebo česky také vonokvětka se skrývá keřovitá rostlinka pocházející z Číny a Japonska. Nejedná se tedy přímo o čaj, ale o malý strom z čeledi olivovitých.

Díky své ojedinělé sladké a zároveň zvláštní výrazné chuti a vůni čaj osmathus nemusí chutnat každému.

Spíše se doporučuje kombinovat ho s jinými čaji, jako například s čajem bílým nebo zeleným. Hojně je také využíván v bylinkářství, kdy svou nasládlou chutí zamaskuje nežádoucí aroma jiných bylinek, někdo jeho květy přidává například do koláčů či džemů.

Vynachválit si jej nemohou ani zahrádkáři, kdy svou intenzivní žlutou barvou květů rozzáří každou skalku a zahrádku. Rostlina je navíc velmi nenáročná na pěstování.

Jak na pěstování?

Výsadba

Jak jsme již zmínili, osmanthus není náročná rostlina na pěstování, můžete ji pěstovat jak doma, tak na zahradě. Při výsadbě na zahradu volte spíše slunné místo nebo částečně stíněné. Jestli jste se rozhodli osmanthus pěstovat jako pokojovku, umožněte jí pobyt na sluníčku, za oknem.

V zimním období dává rostlina přednost spíše chladnější místnosti, teplota kolem 12-14°C je ideální. Pamatujte, že osmanthus není mrazuvzdorný keřík, menší mrazíky nevadí, ovšem ty silnější už nepřežije.

Zálivka

Ani se zaléváním si nemusíte dělat starosti, samozřejmostí je časté zalévání v teplejších dnech, v těch chladnějších pouze hlídejte, aby půda kolem rostlinky nevyschla.

Květy

Během vegetačního období můžete zpozorovat okvětní lístky, období od září až do zimy je typické pro dlouhé květy. Plodem této rostliny je oválná peckovice modré barvy obsahující jedno semeno.

Rozmnožování

Pro rozmnožení využijte raději řízků (červen, červenec), je to rychlejší a spolehlivější způsob.

Jak se čaj pije a jak ho připravit?

Abyste si vychutnali lahodný čaj osmanthus, zapotřebí jsou jeho sušené květy. Odvar si pak můžete připravit dvěma způsoby:

  • 7 gramů čaje zalijte vodou o teplotě 90°C a nechte louhovat 2 minuty. Tímto způsobem můžete připravit až pět nálevů.
  • 7 gramů čaje vložte do Gong Fu konvičky a zalijte 150 ml vody o teplotě 90°C. První tři nálevy louhujte pouze deset sekund, při dalších čas prodlužujte (tento způsob je vhodný až pro deset nálevů).

Milovníci čajů jistě ví, že nejlepším způsobem, jak pít čaj osmanthus je, pít ho samostatně. Ovšem jeho aroma je pro někoho tak silné, že si požitek z něj vychutná v kombinaci s jinými sypanými čaji.

Zdravotní benefity

Čaj osmanthus je nejen sladký a chutný, ale pyšní se také svými zdravotními benefity.

1. Pomáhá léčit alergie a má protizánětlivé vlastnosti

Chronický zánět je příčinou mnoha zdravotních problémů. A právě květy tohoto keříku jsou známé díky svým protizánětlivým vlastnostem, pomáhají ke snížení zánětu, zejména v souvislosti s dýchacím systémem, jako je astma – odbourávají hlen nahromaděný v plicích.

2. Může zmírnit menstruační bolesti

Trápí vás menstruační bolesti? Pitím tohoto čaje je můžete výrazně snížit. Navíc je dobrým pomocníkem při bolestech žaludku či průjmu. Zlepšuje také trávení, léčí střevní onemocnění a snižuje nadýmání a plynatost.

3. Posiluje imunitní systém a zbavuje stresu

Jelikož má odvar z čaje mírný sedativní účinek, pomáhá uvolnit mysl a zlepšit funkci mozku. Jeho antioxidační aktivita je sice o něco málo slabší než u zeleného čaje, ale i tak pomáhá v boji proti volným radikálům.

4. Bojuje proti neurologickým chorobám

Osmanthus obsahuje látky jako jsou eugenol a geraniol, které se vyznačují tím, že chrání mozek před nemocemi, jako je například Alzheimerova choroba.

5. Napomáhá při hubnutí

Vůně květů má také výrazný vliv na potlačení chuti, což jistě ocení ti, kteří se snaží zhubnout.

6. Zabraňuje zápachu z úst

Čaj Osmanthus někteří jedinci využívají také jako ústní vodu, která zabraňuje zápachu z úst.

7. Velké plus pro zrak i pokožku

Pití tohoto čaje dokonce zlepšuje i zrak. Jeho pravidelná konzumace také pomáhá ke správné hydrataci pokožky, zlepšuje také její barvu, tón a pružnost.

8. Obsahuje důležité živiny pro správnou funkci našeho těla

Čaj Osmanthus obsahuje látky jako kobalt (krvetvorba), selen (důležitý v boji proti volným radikálům), mangan (cévní systém) a molybden (enzymy). Dále obsahuje trans-alfa-karoten, trans-beta-karoten a neo-beta-karoten B. Čaj zmírňuje únavu a předchází ospalosti.