Zelený čaj

Tento způsob zpracování čaje dostal svůj název podle barvy suchých lístků – díky velmi krátké oxidaci zůstávají mnohdy krásně trávově zelené.

Zelený čaj je co se týče zpracování poměrně jednoduchý – listy se z plantáže snesou do čajové továrničky, nechají zavadnout na vzdušných sítech a poté se oxidace zastaví teplem.

Pro zastavení oxidace se používají 2 způsoby: čínský a japonský. V Číně se jedná o styk čajového lístku s rozpálenou kovovou plochou – pánví, plotnou… V Japonsko oproti tomu používají zastavení oxidace pomocí horké páry.

Obecné základy kolem čaje

Zelený čaj je nápoj, který upoutá nejen svou chutí, ale hlavně zelenou barvou, která vynikne obzvláště u výrazných sort jako je třeba Matcha nebo Gunpowder.

 Co to je a jak se pěstuje

Zelený čaj je čaj, který při zpracování neprošel fermentací nebo jen krátce. Proto si lístky zachovávají svou původní zelenou barvu, která se objevuje také v barvě nálevu. Což je důsledek minimální ztráty chlorofylu při sušení, který se vytrácí při fermentaci a proto jej černé čaje nemají.

Zelený čaj je lehký nápoj, má vysoký obsah tříslovin, které vytváří lehce svíravou chuť. Ta se však dá ovlivnit přidáním cukru nebo medu do čaje.

Pěstuje se na čajovníkových plantážích v Číně, Indii, Japonsku, Koreji a Středním východě.

Ručně je sbírají ženy pracující na plantáži a ukládají do proutěných košů, které mají umístěny na zádech. Poté se čaj suší na přímém slunci, či pod přístěnkem, rozložený na rohožích. Způsob sušení závisí na druhu čaje a ovlivňuje také jeho chuť.

Čajovník si můžete vypěstovat i sami doma v květináči. Prospívá mu přímé slunce a bohatá zálivka. V létě jej můžete dát ven, ale nesmí projít mrazem, je to teplomilná rostlina, pocházející ze subtropických oblastí Číny.

Jak se pije

Zelený čaj můžete pít sypaný nebo v sáčku. Sypaného čaje se dává do sítka 1 lžička na jeden šálek. Také si jej můžete dát do konvičky a udělat si více nálevů. Oproti čaji černému je vhodný k delšímu louhování, avšak musíte počítat s vyšším obsahem tříslovin.

Louhování prvního nálevu zeleného čaje by nemělo trvat déle jak dvě minuty, tak získáte velmi jemnou chuť s nízkým obsahem tříslovin a velmi slabou hořkostí čaje. Můžete si vychutnat jemná aromata v čaji obsažená.

Zelený čaj by se měl podávat v průhledné sklenici, aby vynikla jeho sytě zelená barva. Pije se silně slazený cukrem, třtinovým cukrem, medem, akátovým sirupem, javorovým sirupem či jinými sladidly.

Teplota vody by neměla přesahovat 80 °C.

Příprava zeleného čaje Matcha je trochu jiná. Čajové lístky jsou rozemlety na jemný prášek, který se nelouhuje a nevyhazuje, ale pije zároveň s vodou. K jeho rozmíchání slouží speciální bambusová metlička, určená přímo na míchání čaje Matcha. Do tohoto specifického zeleného čaje se přidává často také mléko nebo se připravuje jako latté či latté ledové.

Všechny druhy zeleného čaje si můžete připravit nejen horké, ale i jako ledový nápoj. Čaj se vylouhuje za patřičné teploty v malém množství a následně zchladí kostkami ledu s dolitím studené vody nebo minerálky.

Dalších 7 vzorků na degustaci

 Nejznámější druhy zeleného čaje

Zelené čaje se dělí podle oblasti, ze které pocházejí. Čínské čaje, japonské čaje, indické nebo vietnamské.

Nejznámější je Gunpowder, pochází z Tchaj-wanu a vyznačuje se lístky, které jsou svinuty do tvaru kuliček. Nálev tohoto čaje je sytě zelený a v jeho chuti jsou příjemná aromata.

Sencha a Bancha jsou stejně jako Matcha čaje japonské.

Popíjejí se během celého dne a jsou nejrozšířenějšími čaji na japonských ostrovech.

Dračí studna, Dračí hora a Obočí dlouhého věku jsou čaje Čínské, které pronikly i k nám a jsou velmi oblíbené. Spolu s ostatními druhy čajů pochází z čínské provincie Zheijang, která je kolébkou čaje. Pěstuje se zde nejvíce druhů zelených, černých, žlutých i bílých čajů.

Zajímavostí jsou tu vyráběné také kvetoucí čaje, které vznikají svazováním čajů zelených s bílými a různými květy, pocházející z místních strání a plantáží.

Vietnamské zelené čaje se vyznačují příchutěmi jasmínu nebo lotosu, které jsou specifické pro tento region. Nejznámější je Che Thai Nguyen nebo Suoi Giyang.

Wuyi v celé kráse

Zdravotní benefity

Zelený čaj je velmi prospěšný pro zdraví. Je významným antioxidantem a posiluje imunitní systém. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, kofein, saponiny, katechiny, stopové prvky a vitaminy C, K a široké spektrum skupiny B.

Působí jako prevence rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, zánětů, chorob zubů, infekcí, revmatu a roztroušené sklerózy. Pravidelné pití tohoto čaje je pro lidský organismus po zdravotní stránce velmi účinné. Napomáhá léčit také nemoci kloubů, posiluje chrupavky a působí příznivě na mozek. Léčí psychiku a nemoci s ní spojené.

Působí proti depresím a neurologickým poruchám.

Odstraňuje také únavu a vyčerpání. Díky tomu, že není příliš fermentován, obsahuje malé množství kofeinu, proto nepůsobí tak silně povzbudivě jako čaj černý. Je dobré jej popíjet spíše během dne, než ráno, kdy potřebujete sílu do nového dne.

Porovnání dvou červeňáků – jeden z Fénixu, druhý z Wuiy

Zelený čaj byste měli popíjet pravidelně jako prevence proti chorobám, ale také i jako povzbuzující nápoj. Ochráníte se tak před vznikem nemocí nebo napomůžete jejich léčení. Je ideálním doplňkem pestré a vyvážené stravy.

Pošli tento příspěvek svému blízkému