Řepíkový čaj

Každému je občas špatně, a to ať už z důvodu nemoci, nebo kvůli nepříliš vhodné chování k sobě samému. Často tyto neduhy nemusíte řešit rovnou s lékařem, zvláště, pokud se nejedná o nic vážného.

Někdy vám mohou pomyslný trn z paty vytrhnout i vhodné bylinky, kupříkladu řepík.

Trvalka z Evropy

V případě, že jste o řepíku lékařském nikdy neslyšeli, tak vězte, že se jedná o jednu z nejpoužívanějších bylinek na světě. Každý by ji měl mít doma alespoň v menším množství pro strýčka příhodu. Z řepíku je možné vyrobit jak čaj, tak mi funkční kloktadlo či hojivé obklady.

Dá se použít i do aromatických koupelí, díky čemuž se vám podaří uvolnit tělo i uklidnit mysl mnohem lépe než bez něj.

Nejedná se o žádnou novinku posledních desetiletí, ale řepík lékařský je osvědčeným léčivem, které se v hojné míře využívá již od dob antiky. Velmi příznivě ovlivňuje metabolismus buněk a dokáže dobře bojovat se zánětlivými procesy, co v těle probíhají.

Jeho součástí je totiž celá plejáda užitečných léčivých látek. Díky tomu může fungovat jak samostatně, tak ale i v rámci bylinných směsí. Skvělé navíc je, že se s pomoví řepíku mohou léčit i těhotně a kojící ženy. Při správném používání není nebezpečný.

Specifikace řepíku

Co se léčitelství týče, největší cenu má nať. Ta se sbírá běžně během letních prázdnin, tedy od července až do konce srpna.

Nať je zajímavá hlavně tím, že obsahuje nemalé množství různých organických kyselin jako jsou kyselina nikotinová, křemičitá nebo askorbová. Ty dokáží na lidský organismus působit velice pozitivním způsobem.

Ovšem nejsou to jediné léčivé látky, které je možné v nati najít.

I železo, chlolin nebo flavonoidy jsou pro organismus důležité a řepíková nať jich v sobě ukrývá skutečně velké množství.

Pokud se budete chtít vydat na sběr řepíku, měli byste hledat hlavně na okrajích lesů či na pasekách. Na těchto místech roste bylinka obvykle nejčastěji, ale její výskyt není vyloučen i v jiných prostředích.

Není to však tak častý jev.

Identifikace řepíku není tak snadná jako u některých jiných druhů bylinek. Hlavně často klame svou výškou, která může dosahovat jen třiceti centimetrů, ale také i necelého metru. Stonek je rozvětvený a na povrchu má chloupky.

Domácí pěstování

Lepší, než řepík sbírat po všech čertech je vypěstovat si ho na zahrádce. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nenáročnou bylinu, není potřeba pro ni připravovat žádné speciální podmínky. Půda může být prakticky jakákoliv, uchytí se všude.

Semena se dají koupit, ale stejně snadno je získáte při sběru řepíku v přírodě.

Ještě lepší než sadit semena, je vysadit pár sazeniček. Nejenže vám rostlina vyroste daleko dříve, ale zároveň květy ze sazenic po dozrání budou samovolně produkovat semena, díky čemuž se bude řepík bez vaší pomoci dál šířit na vaší zahrádce.

Jak ho správně využívat?

Vzhledem k velkému obsahu léčivých látek se dá řepík využívat v léčitelství skutečně mnoha způsoby. Je opravdu vysoce univerzální.

Je vhodný při problémech se žlučníkem nebo játry. Působí totiž maximálně detoxikačně, což mají tyto orgány velice rády. Není však žádným tajemství, že se tato bylinka používá i k snížení zlého cholesterolu v těle.

Řepík lékařský dokáží ocenit i mnozí kardiaci, kterým pomáhá díky tomu, že jde o močopudnou bylinu.

Jedná se i o vhodný doplněk léčby zánětu vrchních i dolních cest dýchacích. Dokáže pozitivně působit na hlasivky a tím eliminovat i případný přetrvávající chrapot. Možné je i použití při tuberkulózy či katarů plic.

Dá se podávat i v případě průjmů, které dokáže zastavit poměrně účinně. Hodně záleží na tom, co průjem přesně vyvolalo, jelikož se nejedná o nemoc, ale o symptom.

Jak si připravit čaj z řepíku?

Na rozdíl od jiných bylinek se čaj z řepíku může připravit dvěma způsoby. Prvním dosáhnete slabšího účinku, druhý způsob dokáže z řepíku vydolovat maximum léčivých látek.

Slabší čaj se připravuje dá se říci klasicky. Nejprve je nutné řepík důkladně omýt a následně zalít vroucí vodou. Bylinu pak nechte luhovat zhruba patnáct minut.

Poté sceďte a můžete výsledný produkt po malých doušcích popíjet.

Silnějšího odvaru docílíte tím, že řepík umyjete, dáte do nádoby a zalijete studenou vodou. Tu pak přiveďte k varu a nechte vařit zhruba tři minuty. Následně sporák vypněte a nechte odvar stát ještě alespoň čtvrt hodinky.

Má řepík vedlejší účinky

Je pravdou, že asi všechny bylinky mohou mít nějaké vedlejší účinky a řepík není výjimkou. Jedná se však o zcela marginální potíže, které se navíc vyskytují u lidí jen zcela zřídka.

Při vnitřním použití nejsou zaznamenány prakticky žádné potíže.

Ty mohou nastat v případě, kdy se řepík aplikuje na suchou či přecitlivělou pokožku. V takovém případě může vyvolávat zarudnutí někdy přecházející až ve vyrážku. Ale nejedná se o nic vážného, spíše o nepříjemnost, která docela rychle po důkladném omytí pokožky zmizí.

Pošli tento příspěvek svému blízkému