Ženšen čaj

Ženšen pravý je nazývaný také „kořen života“. Je to bylina, která má omlazující účinky a působí velmi příznivě na zdraví. Čaj z ženšenu je tradiční asijský lék proti stárnutí a na posílení organismu.

Co to je a jak se pěstuje

Ženšen pravý je rostlina pocházející z Asie, kde byla pěstována již před 5000 lety. Je to rostlina s výraznými červenými plody, avšak nejdražší a používaný je její kořen. Je velmi mohutný a má tvar připomínající tvar lidské postavy, stejně jako mandragora.

Je významný v léčitelství pro své velmi rozšířené léčivé účinky. V minulosti s ním Číňané obchodovali stejně jako se zlatem.

Měl vysokou hodnotu a používal se jako prevence proti stárnutí i na léčení mnoha neduhů.

Vyskytuje se také v Koreji a v Rusku. Nejstarší a největší rostliny byly nejvíce ceněny a vzniklo kolem nich mnoho legend a mýtů. Ženšenu existuje několik dalších druhů, které rostou po celé Asii, ve Vietnamu i v Indii.

Dnes se prodává ženšen běžně v obchodech nebo obchodech s Asijskými potravinami většinou sušený či granulovaný. Ve své domovině se stále těší velké úctě, avšak u nás jeho popíjení není zas až tak obvyklé. Postupně se však dostává do jídelníčku obsahující zdravou výživu.

Jak se pěstuje

Pěstování ženšenu je v Číně tradicí, pěstuje se na farmách nebo roste divoce v přírodě, avšak divokého ženšenu je dnes už jen velmi málo. Tato rostlina totiž potřebuje velmi specifické podmínky k růstu. Musí mít správné klima i pravidelnou zálivku. Pěstovat ženšen je velmi nesnadné. V našich podmínkách je to téměř nemožné, vypěstovat si doma ženšen je velký úkol i pro zkušeného zahrádkáře.

Nesnáší mráz a venku v našich podmínkách nepřežije.

Ze semínek si však můžete vypěstovat jiné druhy ženšenu, kterým se doma v květináči daří docela dobře. Jako ženšen pětilistý, který je potřeba zároveň pravidelně hnojit.

Jak se pije

Ženšen se prodává sušený nebo granulovaný. Bývá také součástí čajových či bylinných směsí. Míchá se se zeleným čajem, sušeným citronem, rakytníkem nebo různými bylinkami.

Pije se jednou až dvakrát denně.

Ženšenový čaj si můžete zakoupit v pytlíku balený po jednom a zalít jej pouze vodou, která by neměla dosahovat bodu varu, aby se neztratily cenné látky.

Vyrábějí se také různé nápoje ženšenu, ze kterých si můžete udělat koktejl nebo jej pít jako ledový čaj v letních vedrech. Má příjemnou zemitou chuť a bohaté aroma. Pozor však na předávkování nebo kombinacemi s kávou či čaji. Obsahuje kofein a ten zvyšuje tlak.

 Nejznámější recepty a návody na přípravu čaje

Lžičku granulovaného ženšenového prášku dáte do šálku a zalijete horkou vodou. Prášek se postupně rozpustí. Nebo použijete čaj v nálevových sáčcích.

Sladí se medem, cukrem nebo třtinovým cukrem.

Je možné do něj přidat i sladěnku nebo různé sirupy. Abyste zachovali asijskou atmosféru, přidejte si do něj sirup rýžový. Zkombinovat jej můžete také s citronem, rakytníkem jako horký ovocný nápoj, jablečným džusem, či hruškovým.

Zdravotní benefity

Ženšen pravý má v sobě přímo obrovské spektrum účinných látek na různé nemoci a neduhy. Působí také jako prevence proti onemocněním. Obsahuje saponiny, antioxidanty, velké množství vitaminů, polysacharidy, peptidy a kofein. Tyto látky posilují imunitu organismu a působí antioxidačně proti volným radikálům.

Ženšenový čaj působí na činnost oběhového systému, srdce a cév.

Posiluje centrální nervovou soustavu a příznivě účinkuje na mozek. Omlazuje buňky, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Zmírňuje cukrovku, působí proti stresu a posiluje fyzickou aktivitu. Pomáhá proti artritidě a astmatu. Rozšiřuje dýchací trubici a napomáhá dýchání při bronchitidě a astmatických záchvatech.

Zlepšuje paměť, myšlení a koncentraci, je silným adaptogenem. Ženšenu se odpradávna přisuzují zázračné účinky, co se týče sexuálního zdraví. U mužů působí podobně jako viagra, posiluje plodnost, prokrvuje a má vliv na výkonnost. U žen zase napomáhá plodnosti a na obě pohlaví působí afrodisiakálně. Pomáhá odstraňovat stres a zvyšuje libido.

Pozor na dávkování

U ženšenu by se neměla přesahovat denní dávka, může způsobit hypertenzi, nervozitu nebo žaludeční slabost. Při pravidelném pití a dodržení dávkování žádné ohrožení nehrozí a je naopak velmi prospěšný. V Číně je ženšen ceněný především pro své pozitivní vlastnosti na mužskou potenci.

Zmírňuje potíže s menopauzou, upravuje nepravidelnou menstruaci a snižuje menstruační bolesti.

Je dobrý při rekonvalescenci po nemoci či úrazu. Účinkuje také při nachlazení a chřipce. Ženšen je také velmi vhodný při dietě a hubnutí. Napomáhá spalování tuků, působí příznivě na zažívací trakt a játra a přináší vitalitu, kterou je potřeba při sportovních aktivitách.

Pošli tento příspěvek svému blízkému