Šalvějový čaj

Nenápadná rostlinka s modrými až fialovými lístky, kterou si mnozí pěstují na zahrádce je velmi bohatá na léčivé látky a účinná na různé neduhy a poranění.

 Co to je a jak se pěstuje

Šalvěj je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Má drobné lístky se stříbřitými chloupky a modrý až fialový květ. Je hodně aromatická a hodí se jak k vaření, tak k přípravě čaje.

Snadno se pěstuje na zahrádce nebo v květináči a dobře si rozumí s ostatními bylinkami, jako je máta, meduňka nebo oregano. Dorůstá do výšky přibližně 80 cm a má ráda hodně slunce. Je to bylina, která roste hojně ve středomořských oblastech, mnohdy i divoce. Nevoní hmyzu a množí se semínky, které se vysévají na jaře.

Měla by se sbírat za jasného dne, aby díky slunci obsahovala mnoho vonných látek. Sbírají se listy i květy a následně se suší. Šalvěj sušte v místnosti s prouděním čerstvého vzduchu, aby ji nenapadla plíseň. V záhonku odpuzuje hmyz.

Však právě šalvěj byla používána v minulosti jako vykuřovadlo do místností jako očistná kůra pro nemocného, či na vyhánění zlých duchů.

Tato praktika se neminula účinkem, díky tomu, že šalvějový kouř má antiseptické účinky, tak působil na dýchací cesty nemocného člověka. I dnes si můžete koupit šalvějové vykuřovadlo nebo si doma šalvěj zapálit a provonět místnost vonným kouřem. Avšak dodržujte bezpečnostní pravidla nakládání s ohněm.

Jak se pije

Šalvěje existuje několik druhů, na pití se užívá šalvěj lékařská. Používala se jako léčivá rostlina už ve starověkém Egyptě a do Evropy se dostala v 9. století, kde získala velkou oblibu jako léčivka.

Šalvějový čaj se pije tak, že lžička šalvěje se vloží do sítka v šálku a zalije horkou vodou. Čaj nechte louhovat 10 minut a pak sítko vyjměte. Pití šalvějového čaje pomáhá proti mnoha neduhům. Nejčastěji při nemocech dýchacího ústrojí nebo pro snížení nadměrné potivosti těla.

V těchto případech stačí jeden šálek denně.

Šalvějový čaj způsobuje větší srážlivost krve, proto by se neměl pít dlouhodobě v kuse. Nejvíce týden, obzvláště když trpíte nadměrnou srážlivostí krve jako je trombofilie.

Čaj ze šalvějových lístků se také používá na bolesti zubů a paradentózu. Je dobré jej pít při bolestech zubů přecitlivělých, při růstu osmiček nebo zánětu dásní. Účinkuje na afty a proti zánětu mandlí.

V těchto případech slouží též jako kloktadlo.

Nejznámější recepty a návody

Rovněž šalvějový sirup je velmi chutný a zdraví prospěšný. Na přípravu budete potřebovat hrst lístků šalvěje sušených nebo čerstvých a ty zalijete litrem vody, necháte vylouhovat a pak scedíte.

Přidáte pár kapek citronu, 200 g cukru a máte skvělý šalvějový sirup, který můžete užívat po lžičkách nebo si z něj dělat čaj.

K šalvějovému čaji si připravte také jídlo s šalvějí. Kuře na šalvěji je výborný recept, který bude chutnat každému, kdo má rád bylinky. Stačí kuře zasypat solí a šalvějí a následně upéct.

V letních měsících vás osvěží šalvějová limonáda s citronem, která se připravuje podobně jako sirup, jenom s větší dávkou citronů. Můžete použít i pomeranče.

Jaké má zdravotní benefity

Šalvěj má spoustu léčivých látek a silic. Vyskytuje se v ní thujon, salviol a kafr. Obsahuje také saponiny, třísloviny a hořčiny.

Používá se jako léčba chorob ústní dutiny, na záněty, paradentózu, afty a záněty mandlí.

Přírodní zubní pasty a ústní vody šalvěj často obsahují, její účinky na ústní dutinu jsou známé a velmi vyhledávané.

Působí proti pocení. Její pití snižuje nadměrnou potivost a používá se často také do kosmetiky, která zabraňuje pocení. Z šalvěje si můžete vyrobit domácí deodorant.

Funguje i jako odpuzovač komárů a vykuřovadlo. Velmi účinná je na zánětlivá onemocnění pokožky, hojí drobná poranění a je skvělá na léčbu akné. Stahuje póry a omlazuje pleť. Čistí, tonizuje a omezuje tvorbu vrásek.

Upravuje nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu.

Užívá se proti projevům anorexie a působí pozitivně na psychiku. Šalvěj uklidňuje, ulevuje a působí proti svalovým křečím a třesu. Přidává se do různých mastí, které slouží k masážím bolavých svalů a kloubů. Obsahuje kafr, který působí chladivě na kůži a je skvělý při namáhaných svalech, odstraňuje bolestivost.

Ulevuje od kašle, šalvějový sirup je velmi účinný při zahlenění a respiračních chorobách. Je vhodná také při posílení celkové obranyschopnosti organismu a získání imunity.

Šalvěj se používá v přípravcích a odvarech na vlasy.

Čistí vlasovou pokožku a zamezuje tvorbě lupů. Odmašťuje, dodává lesk, zabraňuje jejich padání a pečuje o poškozené konečky vlasů.

Upravuje rovněž hormonální rovnováhu v klimakteriu nebo pubertě, jejíž projevy jsou spojeny s nadměrným pocením a návaly horka. Pití šalvějového čaje zabraňuje přílišnému pocení a uklidňuje nervozitu.

Pošli tento příspěvek svému blízkému