Čadó / Čanoju

Čanoju nebo čadó (též sadó), případně ocha je označení čajového obřadu, též čajové ceremonie. Ostatně samo označení čanoju bychom mohli přeložit jako „horká voda na čaj“. Jde o proceduru rituálního charakteru, která má pevně daná určitá pravidla.

Rozumět se tímto pojmem může čajový obřad čínský i japonský, ten japonský je však všeobecně známější.

Historie uctívání čaje

Historie čajového rituálu je v Japonsku již velice dlouhá. Výraznou tradici má i pití čaje jako takového. Dnešní zdroje se přiklánějí k tomu, že se tak mohlo stát již během panování prince Šótoku, který vládl mezi lety 572 a 622. Do Japonska v tomto období poprvé pronikl buddhismus a některé společenské vrstvy už čaj konzumovaly.

Mladší původ

Samotný rituál čanoju je o něco mladší. Podle dnešních zdrojů ho do Japonska z Číny přinesli buddhističtí mniši ve 12. století. O čtyři století následně došlo rozvinutí této tradice.

Rituál musí mít svůj vyhrazený prostor, čajový domek, kde probíhá, se nazývá sukija. Ačkoli má obřad poměrně striktně daný řád, zároveň působí velmi elegantně.

K příslovečné dokonalosti ho dotáhli právě japonští umělci, vzdělanci a samurajové.

Základními pomůckami, které by měly být součástí tohoto obřadu, je čajová miska (čawan), keramická nebo lakovaná schránka na čaj (čaire), bambusová metla na šlehání čaje (časen) a zvláštně tvarovaná lžička z bambusu (čašaku). Samozřejmou součástí čajového rituálu je rovněž vhodná výzdoba a oblečení.

Během čanoju se servíruje čaj matcha, který se podává s tradičními sušenkami. Ty plní úlohu chuťového vyvážení původního hořkého čaje.

Jak dlouho obřad trvá

Vzhledem k propracovanosti pradávné tradice musí našinec počítat s nezvyklou délkou.

V průměru trvá celý obřad asi 4 hodiny. Během nich se připravuje hustý zelený čaj koiča. Pokud se v Japonsku chystá řídký čaj usuča, je čadó kratší, trvá asi hodinu a půl. Každý pohyb i každý předmět v něm má přitom svou přesné danou úlohu.

Ačkoli byl čajový rituál původně určen hlavně movitým samurajům a pánům, postupem času se znatelně demokratizoval.

Dnes je přístupný i ženám a dětem.